Tlustá čára byla hezká věc. V honbě za majetky se ale trochu zapomnělo na morálku, říká 35 let po sametu Dagmar Helšusová
Zdeněk Kupka se ve svátečním vydání pořadu Setkání u mikrofonu na události listopadu 1989 ptal jedné z výrazných aktérek tehdejšího dění, Dagmar Helšusové. A protože sám byl tehdy členem studentského stávkového výboru na vysoké škole, přidal i několik svých vzpomínek.
Dagmar Helšusová se v listopadu a prosinci 1989 výrazně podílela na revolučním dění v Liberci. Stála například u založení libereckého Občanského fóra, spoluorganizovala besedy v divadle a šířila také informace do škol a podniků. Od roku 1990 se angažovala v komunální politice.
Zapojila se už v sobotu 18. listopadu večer, když v Liberci zatím nikdo moc nevěděl o událostech z pražské Národní třídy, ani o tom, že v hlavním městě začínala stávka vysokých škol a v Realistickém divadle se řešila možnost celostátní stávky.
Dneska do divadla nechoď!
Čtěte také
Informace včetně prohlášení pražských studentů a herců z Prahy přivezl režisér Petr Palouš a představil je veřejnosti v Malém divadle, kde se ten večer měla hrát inscenace Obsluhoval jsem anglického krále.
„Můj muž volal domů a říkal: ‚Dneska do divadla nechoď!‘ A jak ti něco zakážou, hned tam jdeš. Tam se ukázalo, že divadlo nebude hrát. To byly zvláštní momenty, když herci nastoupili, a jako jedni z prvních podpořili Prahu a pražské herce a studenty. A když si potom stoupli a rozhlédli se po publiku, to byl strašně zvláštní moment,“ zavzpomínala na samotný začátek revolučního dění v Liberci Dagmar Helšusová.
„Nejdřív se to podobalo velkému úprku, protože spousta lidí utíkala. Nejsmutnější na tom je, že utíkali tací, do kterých bych to nikdy neřekla, o kterých bych si myslela, že to jsou právě ti, kteří se budou zajímat. A hlavně ti, co utíkali, tak pak možná někteří z nich tvořili tu nejpravicovější politiku,“ zamyslela se.
V hledišti divadla zůstalo po odchodu většiny publika jen velmi málo lidí. Ti se ale hned začali zajímat, jak by mohli pomoct. Někteří z nich se vydali namnožit prohlášení pražských studentů a herců.
„Já jsem pak s takovou složkou běžela do velkého (Šaldova) divadla, než skončí opera, že tam nějaký papíreček rozdám. A bylo to přijímáno velmi odmítavě. Asi nevěděli, o co jde. Bylo to zvláštní. Ale velmi si pamatuju ten pocit, že pro to něco musím udělat. Říkala jsem si, jestli v tom zůstane Praha sama… Musíme do toho natáhnout co nejvíc lidí, jinak všichni skončíme špatně,“ popsala.
Kromě divadelníků se s podporou v pondělí 20. listopadu přidali studenti středních škol, kteří vyšli do ulic. Na liberecké Vysoké škola strojní a textilní, dnešní Technické univerzitě v Liberci, se zatím debatovalo, jak se ke stávce připojit.
„Bylo to až v pondělí, kdy jsme se poprvé na menze sešli a poprvé jsme se usnesli, že bychom se nějakým způsobem měli připojit k té stávce. Pamatuju si tam nějakého posluchače DAMU, který tam přijel, měl takovou uměleckou šálu a něco tam o tom vyprávěl. Celé mě to fascinovalo. Bylo mi 18 let a vnímal jsem to jako jedno veliké dobrodružství,“ připojil svou vzpomínku Zdeněk Kupka.
V té době studoval na strojní fakultě liberecké vysoké školy. Ve stávkovém výboru už zůstal a podle svých slov zajišťoval hlavně jídlo.
Měli jsme je pojmenovat
A jak se Dagmar Helšusová po 35 letech dívá na události listopadu a prosince 1989?
„Myslím si, že bylo potřeba to prožít a myslím si, že jsme se mnohem rychleji měli dostávat z té euforie k realitě a k tomu, co se z toho může odvinout. Měli jsme se věnovat morálce společnosti,“ říká.
„Tlustá čára byla hezká věc… Nemyslím, že jsme měli někoho zásadně kriminalizovat a posílat do vězení, ale měli jsme některé lidi pojmenovávat, aby nesli morální odpovědnost za věci, které se předtím děly. A to se nepovedlo, to se neudělalo. V překotné privatizaci a honbě za majetky se zapomnělo trošku na morálku a na morální hodnoty tohoto národa a dostali jsme se někam, kam si myslím, že jsme úplně nechtěli. A hodnotové žebříčky se proměnily tak, jak by neměly, ale já vidím u mladé generace, že ono se to zlepší,“ zamýšlí se Dagmar Helšusová.
Jaké další vzpomínky na listopadové a prosincové dny roku 1989 ještě uslyšíte? Třeba na studenty organizované demonstrace před radnicí, na koncert Karla Kryla, na založení Občanského fóra v Liberci, i jak se jeho členové museli ukrývat. Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
35 let od sametu: Na generální stávku v listopadu 1989 vzpomínají Jarmila Levko a Milan Drahoňovský
Jarmila Levko byla v listopadu 1989 spojkou mezi libereckým a celostátním studentským stávkovým výborem. Fotograf Milan Drahoňovský pracoval v okresních novinách.
-
Kdyby se ta doba vrátila, všichni by koukali, říká Milena Rutkovská o období před listopadem 1989
Listopad ‘89 zastihl dceru samizdatového spisovatele Josefa Krále a novinářky Mileny Králové Milenu Rutkovskou v Naivním divadle, kde pracovala. Jak na tu dobu vzpomíná?
-
35 let od sametu: Pamětníci listopadu 1989 z Libereckého kraje
17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze demonstraci studentů potlačily komunistické bezpečnostní složky. Začala sametová revoluce. Jak ji prožívali lidé v našem kraji?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.