Akupunkturu u nás smí provádět jen lékař, vysvětluje David Němec. Věnuje se celostní medicíně

24. říjen 2024

Celostní medicína se zabývá komplexním pohledem na nemocného, na jeho fyzické i psychické potíže. Řeší například problémy s pohybem, chronické nemoci nebo dlouhodobé bolesti. Využívá tradiční čínskou medicínu i nejmodernější technologie. Právě tak pomáhá v Liberci svým pacientům lékař David Němec, kterého do Setkání u mikrofonu pozvala Veronika Korytářová.

Čtěte také

Jak David Němec sám říká, ve svém životě i lékařské praxi se řídí taoistickým principem wu-wej. „V překladu to znamená postoj aktivní pasivity a pasivní aktivity. Sledujete, vnímáte, pozorujete, co se děje. Nijak nezasahujete do běžného principu dění a využíváte sílu, která se vám vrátí. Dáváte věcem plynulejší průběh, nenarážíte na to, za něčím se hnát, na něco cílit. Jako když plyne řeka,“ přiblížil svou životní filozofii.

Studium akupunktury

Zájem o čínské myšlení i kulturu ho neopustil ani při studiu medicíny v Praze, kde absolvoval také volitelný obor Lékařská akupunktura.

„Na 1. lékařské fakultě si mohou medici vybrat jako nepovinně volitelný předmět také akupunkturu. Je označovaná jako Lékařská akupunktura, protože podle vyhlášky může akupunkturu provádět pouze lékař, který má vystudovanou medicínu, nebo má vystudovanou akupunkturu na jedné ze škol čínské medicíny, kterých je v České republice několik, anebo má vystudovanou medicínu a právě ten obor Lékařská akupunktura,“ vysvětlil liberecký lékař, jaká je pro léčbu jehličkami potřebná kvalifikace.

Akupunktura v praxi

„Akupunktura je fundamentálním článkem tradiční čínské medicíny. Je vhodná téměř pro každého, já s ní řeším spoustu zdravotních potíží. Má limity, co se týká třeba věku. U dětí akupunkturu nelze provádět, pokud dítě nevydrží ležet,“ nastínil David Němec.

„Akupunkturní body jsou lokalizované podle anatomických struktur. Já si třeba vyhmatám výběžky na páteři, a podle vzdálenosti od páteře, ta vzdálenost se určuje pomocí prstů, podle toho jsou lokalizované akupunkturní body. Ty jsou pak spojené v dráhy, které prochází celým tělem,“ prozradil lékař.

„Pokud je člověk vnímavější, tak přes jehlu se dá cítit lehké brnění, takový elektrický impuls v prstech. Je to hodně o splynutí dvou energií mezi pacientem a lékařem. Dnes už je akupunktura zkoumaná moderními technologiemi a ví se, že akupunkturní bod na kůži je místo, které má rozdílnou elektrickou vodivost proti ostatním zbytkům kůže. I podle toho se dá určit akupunkturní bod, že cítíte jemnou vibraci v tom bodě,“ doplnil David Němec.

Jaké další techniky a technologie používá současná čínská medicína? S čím vším může pacientům pomoct? Hradí tyto alternativní metody zdravotní pojišťovny? Jaký má vliv duševní stav člověka na jeho zdraví a jak může pomoct správné dýchání? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související