Masožravky, okna, puzzle. Zdenka Schovánková vystavuje v Malém Divadle
Liberecká výtvarnice a bývalá rozhlasová redaktorka Zdenka Schovánková používá na svých barevných obrazech nezvyklou techniku. Spojuje titěrnou kresbu s malbou. Výstavu jejich nejnovějších prací hostí Malé divadlo v Liberci.
Růžová, světle modrá, tyrkysová, oranžová. Těmito pozitivními barvami hýří obrazy bývalé rozhlasačky Zdenky Schovánkové. Na barevných podkladech jsou masožravky i zelené kopce malované jakoby z malinkatých puzzlí.
„Myslím, že to ani není technika, to je něco, co mě provází celý život; vždycky někde při nějaké besedě byl papír, většinou kostkovaný, a do těch kostiček jsem si malovala kytky a obrázky, a zůstalo mi to,“ říká s úsměvem autorka obrazů.
Z drobných titěrných kresbiček vznikají celé podklady, které se možná podobají terapeutickým omalovánkám, na nich je umístěn hlavní, ústřední námět. Co je ale první? Námětu, nebo podklad?
„Určitě dřív byly jemné motivky, které se sjednotily, pak přišel nápad dát do nich i nějaký obrázek. Úplně první obrázky byly třeba lampy, nebo ryby, to se mi líbilo,“ odhaluje své začátky.
„Pak jsem objevila, že se dá plátno pomalovat hodně barvami, anebo hodně výraznou barvou, a na tu barvu jsem potom nanášela ty malé obrázky, a najednou jsem v nich třeba viděla právě kytku, nebo motiv, který mě provází vlastně taky pořád, to je okno, otevřené okno. Dívám se někam do světa, do dálky,“ dodává.
A kde se vzal námět masožravých rostlin, který se na obrazech opakuje? „No, masožravky, to je Den Trifidů, to jsou moje milované sci-fi příběhy, a když jsem přišla na to, že si můžu namalovat svojí masožravku, to bylo nadšení, to byla hezká práce,“ doplňuje.
Zdenku Schovánkovou při instalaci výstavy zpovídala redaktorka Jana Švecová. Výstava jejich obrazů potrvá v Malém divadle v Liberci do konce března 2024.
Související
-
Fotbalistův coming out i střelba před gay barem. V kunratickém kostele vystavují díla s tématem LGBT
Takzvaný Křišťálový chrám v Kunraticích u Cvikova slouží už několik let také k výstavním účelům. Vystavuje tam sklárna Pačinek Glass a prostor dostávají i další umělci.
-
Procesisté tvoří: Plátno 200 na 260 centimetrů odkazuje na víc než 200 filmů, ale jen jeden český
Liberečtí malíři Václav Kovář a Adam Windsor dokončují velkoformátový obraz s filmovou tematikou. Na tvorbě členů skupin Nevzdělanci a Procesisté spolupracují i diváci.
-
Vidíte v obrazech něco jiného než autor? V jablonecké galerii Nisa Factory o tom můžete dát vědět
Vidět v obrazech něco jiného než autor, není až tak neobvyklé. Většinou se o tom mezi návštěvníky výstav jenom šušká. V Nisa Factory mohou návštěvníci obrazy pojmenovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.