Liberecké muzeum vlastní sbírku více než 120 návrhů a modelů významného secesního sochaře Franze Metznera. Postupně je nechává zrestaurovat

Expozici uměleckých řemesel libereckého Severočeského muzea doplnil nový sádrový reliéf. Plastika je dílem významného německého sochaře s českými kořeny Franze Metznera. Muzeum vlastní rozsáhlou kolekci Metznerových prací. Jsou to především návrhy a modely architektonické výzdoby a pomníků.

Sádrové modely čekají na zrestaurování

Franz Metzner patřil na začátku minulého století k uznávaným umělcům a byl mimo jiné autorem dnes už neexistujících kašen v Liberci a Jablonci nad Nisou. Jeho dílo, sádrový reliéf se dvěma skupinami žen, doplnilo expozici uměleckých řemesel libereckého muzea.

Kolekce Metznerových děl v Severočeském muzeu čítá celkem 124 prací. Když muzeum celý tento soubor v roce 1999 získalo, byl v tristním stavu. Teď rozsáhlou sbírku převážně sádrových návrhů významného německého sochaře s českými kořeny nechává postupně restaurovat.

Figura učence

Část sbírky se už podařilo opravit. „Je to skoro polovina, takže se pohybujeme na hranici 50 kusů. Doufám, že to restaurování bude pokračovat. Nějaké jsou zatím v běhu, a až doběhne část, která je právě realizovaná, tak budeme shánět finanční prostředky, abychom celou tu kolekci dotáhli do konce,“ upřesnil kurátor uměleckohistorického oddělení muzea Zdeněk Hrabák. Peníze se muzeum pokusí sehnat i prostřednictvím dotací.

Kde všude Franz Metzner působil? Odkud Severočeské muzeum sbírku jeho děl získalo? V Severočeském muzeu natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.