Severočeské muzeum má zpět část historických negativů z archivu vratislavického továrníka Ginzkeye

24. listopad 2021

Vrátit původní podobu víc než třem desítkám skleněných negativů nebylo pro odborníky jednoduché. Většina z nich byla zaprášená, špinavá a některé dokonce rozbité.

Liberecké Severočeské muzeum nechalo zrestaurovat 35 historických skleněných negativů z pozůstalosti Ignaze Ginzkeye, továrníka a výrobce koberců, který se výrazně zasloužil o rozvoj libereckých Vratislavic nad Nisou.

V Ginzkeyově archivu by jich mělo být celkem 357 a podle historiků mapují rozvoj Vratislavic od roku 1890 do roku 1930. Některé negativy byly rozbité, jiné poškozené neodbornými zásahy z minulosti, nebo pokryté plísní.

Za restaurátory, kurátory a fotodokumentátory se v Severočeském muzeum byl podívat redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.