Severočeské muzeum má zpět část historických negativů z archivu vratislavického továrníka Ginzkeye
Vrátit původní podobu víc než třem desítkám skleněných negativů nebylo pro odborníky jednoduché. Většina z nich byla zaprášená, špinavá a některé dokonce rozbité.
Liberecké Severočeské muzeum nechalo zrestaurovat 35 historických skleněných negativů z pozůstalosti Ignaze Ginzkeye, továrníka a výrobce koberců, který se výrazně zasloužil o rozvoj libereckých Vratislavic nad Nisou.
V Ginzkeyově archivu by jich mělo být celkem 357 a podle historiků mapují rozvoj Vratislavic od roku 1890 do roku 1930. Některé negativy byly rozbité, jiné poškozené neodbornými zásahy z minulosti, nebo pokryté plísní.
Za restaurátory, kurátory a fotodokumentátory se v Severočeském muzeum byl podívat redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Vlakem po hřbitovech i za osobními traumaty. Jaroslav Rudiš představil svůj první román v němčině
Winterbergova poslední cesta je název prvního německy psaného románu Jaroslava Rudiše. Jednou ze zastávek hlavního hrdiny je také Liberec, ke kterému má autor osobní vztah.
-
Z Kateřinek do světa. Studenti tamní střední školy vyjíždějí za zkušenostmi na zahraniční stáže
Liberecká střední škola Kateřinky posílá studenty do ciziny. Zkušenosti už mají z Portugalska, Dánska nebo Norska. Teď škola chystá studenty poslat mimo země Evropské unie.
-
Industriální klenot Liberce, vratislavickou Zauhlovačku můžete poznat blíž díky výstavě
V libereckém knihkupectví Fryč představuje spolek AvantgArt svou činnost i historii Zauhlovačky – na nové výstavě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.