Liberecká univerzita se snaží zpřístupnit výuku i nevidomým studentům

Hendikepovaní zájemci o studium na liberecké univerzitě mají také upravené přijímací řízení
Počet hendikepovaných studentů na liberecké univerzitě se každoročně zvyšuje. Patří mezi ně i nevidomí a slabozrací, kterým univerzita pomáhá například převodem tištěných učebnic do digitální podoby.
Studovat technicky zaměřenou vysokou školu není nic jednoduchého. Liberecká univerzita má v řadách studentů i hendikepované a jejich počty každoročně stoupají. V roce 2012 jich škola evidovala 12, vloni už 100.
Patří mezi ně i lidé s poruchami zraku. Nevidomí a slabozrací si vybírají především humanitní obory. V orientaci po areálu školy jim pomáhají takzvané majáčky, při studiu práce Akademické poradny a také centra podpory, která převádí výukový materiál do digitální podoby.
Handicapovaní zájemci o studium na liberecké univerzitě také mají upravené přijímací řízení. Do konce 31. března a 30. dubna 2023 mohou zájemci podávat přihlášku do většiny bakalářských a navazujících magisterských studijních programů.
S nevidomou studentkou Andreou Tkáčovou, vedoucí Akademické poradny a centra podpory Ivetou Pospíšilovou a studijním asistentem Jaromírem Pospíšilem na univerzitě natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Liberecká knihovna vydala jubilejní audioknihu pro nevidomé děti. Namluvilo ji na 50 malých čtenářů
Krajská vědecká knihovna v Liberci vydala dvacátou audionahrávku v rámci projektu Děti čtou nevidomým dětem. Letos je to kniha Metamorfórky od Lukáše Csicselyho.
-
Jak bude vypadat mistrovství republiky vodicích psů v Liberci, na to jsme se zeptali jeho pořadatele
Roman Vaněk přišel kvůli cukrovce o zrak až v dospělém věku, přesto se nevzdal a žije aktivním životem. V Liberci například pořádá mistrovství ČR v závodech vodicích psů.
-
Vynález ze Stráže nad Nisou? Stroj, který tiskne Braillovo písmo na textil
Tiskárna ve Stráži nad Nisou vyvinula tisk Braillovým písmem na textil. Její majitelka zatím nechává tisknout na trička jejich barvu, velikost, ale i materiál.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.