Liberecká univerzita a pražský IKEM nabízejí stážistům workshopy zaměřené na robotické systémy v medicíně
Jak ovládnout pomocí svalů robotickou protézu je jeden z úkolů, kterým se věnují i zahraniční účastníci stáže Technické univerzity v Liberci.
Ovládání robotické protézy pomocí impulzů ze svalů nebo simulace roboticky naváděné biopsie. To je malý výčet toho, čemu se v druhém dubnovém týdnu věnují někteří studenti v liberecké univerzitě. Ta nabízí v rámci programu Erasmus+ krátkou intenzivní stáž pro budoucí biomedicínské techniky z univerzit z Německa a Slovenska.
Společně s libereckými studenty Fakulty zdravotních studií absolvují workshopy zaměřené na robotické systémy v medicíně a asistivní technologie v medicíně.
„Studenti by si měli vyzkoušet některé technologie řízení motorů pro použití ve zdravotnictví, v řízení robotických rukou pomocí snímání aktivity svalů. Provádíme s nimi simulace roboticky naváděné biopsie,“ vysvětlil Tomáš Souček, který vyučuje na fakultě zdravotních studií a zároveň je i vedoucím projektu.
„Spolupracujeme také s fakultou mechatroniky a výzkumným centrem v IKEMu, kde si studenti mohou vyzkoušet zobrazování na výzkumné magnetické rezonanci. Ta patří mezi nejmodernější přístroje vůbec v Evropě a na světě,“ dodal.
„Tady máme workshop, kde se snažíme naprogramovat motion control systém tak, aby byl použitelný i v robotické rehabilitaci, popsal, co se děje v další učebně děkan fakulty mechatroniky Josef Černohorský.
„Stáž je perfektní šance pro studenty biomedicínské techniky nebo biomedicínského inženýrství, protože jsou během studia vázáni intenzivními praxemi v nemocničních zařízeních a nemůžou většinou vyjet na klasickou půlroční nebo roční stáž,“ upřesnil výhodu projektu mluvčí univerzity Radek Pirkl.
Se studenty a představiteli univerzity natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Nanovlákna z Liberce zachytí mikroplasty i čpavek. Vědci do nich přidávají nanocelulózu z Kanady
V Technické univerzitě v Liberci zkoumají nanovlákenné materiály pro filtry schopné zachytit mikroplasty i jiné látky. Česko-kanadský tým chce zachycenou látku recyklovat.
-
Kurzy o podnikání v Tanzanii vede student liberecké univerzity. Pravý poklad Afriky jsou děti, říká
Poprvé byl student ekonomiky Technické univerzity v Liberci Ondřej Linhart v Africe před více než dvěma roky. Tehdy zakládané projekty fungují a Ondřej přemýšlí o nových.
-
Liberecká univerzita pracuje na plánech a strategii, jak jednat v nebezpečné krizové situaci
Technická univerzita v Liberci hledá opatření, jak zajistit ochranu studentů i učitelů při mimořádných situacích. Zaměří se na proškolení a včasné informování zaměstnanců.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Zcela ignoroval, že nevykupuje šrot.‘ Nejvyšší soud zamítl dovolání v případu ukradených soch z bronzu
-
Když je rodina největším nebezpečím. ‚Dítě opravíme jako v autoservisu, co ale rodiče?‘ ptají se ústavy
-
Vlakem levně a vsedě? Mezi metropolemi je to v pátek a v neděli těžší, jízdenku kupte aspoň tři dny dopředu
-
‚Vyhlášení stanného práva bylo neústavní.‘ Opoziční strana chce odvolat jihokorejského prezidenta