Když se něco rozbije, je to veliký průšvih, říká kurátor jednoho z největších muzeí skla v Evropě

10. prosinec 2020

Z výstavní síně „Designové 10⁰“ Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou pro vás pořad Dopoledne pod Ještědem Jakub Marvan. A pozval si i zajímavé hosty.

Jakub Marvan si k rozhovoru pozval ředitelku jabloneckého Muzea skla a bižuterie Ing. Miladu Valečkovou, hlavního kurátora a ředitele pro odbornou činnost PhDr. Petra Nového a vedoucí oddělení kurátorů PhDr. Kateřinu Noru Novákovou, Ph.D.

Čtěte také

Čeho se týkala vůbec první výstava v jabloneckém muzeu? Bylo stále na stejném místě? Dochovaly se exponáty nebo záznamy? Rozbijí někdy kurátoři něco při přípravě výstav? Jak si vybírají, jakou výstavu uspořádají a jak dlouho trvá příprava. Kde berou muzejníci inspiraci? Co je v jabloneckém muzeu „nejdražší“? Jak vznikala výstava „Nekonečný příběh bižuterie“? Kam se česká bižuterie dostala ve světě nejdál? Jaké jsou nejslavnější nositelky, pro které se vyráběla? Dají se některé skleněné exponáty i používat v běžném životě? A nemohlo nedojít na skleněné vánoční ozdoby. Poslechněte si to.    

autoři: Jakub Marvan , Pavel Kudrna , Václav Lénart , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.