Kdyby se ta doba vrátila, všichni by koukali, říká Milena Rutkovská o období před listopadem 1989

15. listopad 2024

Listopad ‘89 zastihl dceru samizdatového spisovatele Josefa Krále a novinářky Mileny Králové Milenu Rutkovskou v Naivním divadle, kde v té době pracovala. Jak na tu dobu vzpomíná?

„Činoherní divadlo z Ústí nad Labem, které u nás mělo hostovat, už představení nezahrálo. Divadlo jsme uzavřeli a zahájili okupační stávku,“ vzpomíná liberecká antikvářka Milena Rutkovská, která 17. listopadu 1989 pracovala v Naivní divadle v Liberci.

Kromě okupační stávky divadelníci začali také pomocí cyklostylu šířit informace mezi lidi. „K informacím jsme se dostali poměrně rychle, protože loutkáři na loutkářské katedře DAMU zahájili stávku jako první. Měli jsme videokazetu, kde nebylo téměř nic vidět, ale ty výkřiky z Národní třídy si pamatuji dodnes. V šoku jsme si je promítali ve zkušebně,“ říká.

V rozhovoru mluví také o klíčové roli tehdejšího ředitele Naivního divadla Františka Sokola, který stávkující umělce podržel a tím na sebe vzal obrovské riziko. „V Naivním jsme byli jedna velká rodina a myslím, že tomu tak je dodnes,“ dodává Milena Rutkovská.

Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.