Kamenářský dům v Turnově patří šperku. Vznikají tam pod rukama umělců z celého světa
Šperkaři z České republiky, dalších zemí Evropy, ale také z Jihoafrické republiky mají v Turnově plné ruce práce. Dokončují díla pro 27. ročník mezinárodního šperkařského sympozia.
Stříbrný plech složený tak, že připomíná origami s drahokamem uprostřed. Kámen velikosti mužské pěsti s provlečeným horolezeckým lanem nebo drobné řezby do vápence připomínající kameje z italského mramoru. I tak vypadají šperky se kterými finišují účastníci 27. ročníku turnovského Mezinárodního sympozia současného šperku.
V Kamenářském domě pracují šperkaři nejen z České republiky a dalších zemí Evropy, ale také třeba ze Spojených států nebo Jihoafrické republiky. Oficiálně jich je 10, neoficiálně 11.
„Máme 10 účastníků, plus 11. hosta ze zdejší Střední uměleckoprůmyslové školy šperkařské. On je tedy rytec kamenů, a přibrali jsme ho jako takový mladý svěží vítr,“ objasnila kurátorka sympozia Lenka Laurynová. Nejmladším účastníkem šperkařského sympozia je Václav Soukup.
Účastníci turnovského sympozia je i Farieda Nazier z Jihoafrické republiky. Pracuje na prstenu ve tvaru ucha, ve kterém je růžový ptáček ze skla. Umělkyni zaujalo sklo, které její blízké. Korálky totiž před více než 100 lety přinesly do Afriky pro umělce nový způsob vyjádření.
Vybrané šperky ze sympózia budou vystaveny do 10. listopadu v Muzeu Českého ráje v Turnově.
Mají šperkaři na sympoziu přesná zadání? A k čemu je ve šperkařské dílně kožený vak? Poslehcněte si reportáž Tomáše Mařase.
Související
-
Kde se pivo vaří... Kde se pivo pije... U Bažanta v turnovském muzeu
V prvorepublikový hostinec se proměnil na letní prázdniny Kamenářský dům muzea v Turnově v Českém ráji. Jde o součást dvojvýstavy věnované pivovarnictví a pohostinství.
-
Jak vznikají unikátní šperky s kameny barvy holubičí krve aneb 70 let turnovského Granátu
Drahokamy, které sbírali už Keltové, pojmenoval českými granáty císař Rudolf II. A už po staletí z nich turnovští brusiči a zlatníci vytvářejí úchvatné šperky.
-
Odlévání do ztraceného vosku. Jednu z nejstarších technik používá i šperkařka Magdalena Šťastníková
Na přehlídce módy Prague Fashion week bodovala liberecká rodačka Magdalena Šťastníková. Její šperky se staly součástí kolekcí předního českého návrháře Tomáše Němce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.