Začínající Parkinson. Vědci testují českou aplikaci, která to může poznat jen z telefonního hovoru

11. listopad 2024

Analyzuje řeč během telefonního hovoru a měla by rozpoznat riziko nastupující Parkinsonovy nemoci. To je česká mobilní aplikace SmartSpeech, kterou teď testují vědci a lékaři z Národního ústavu pro neurologický výzkum. V budoucnu by mohla pomoci s včasnou diagnostikou. Ta je u Parkinsonovy nemoci zásadní.

Úloha, na základě které aplikace SmartSpeech diagnostikuje Parkinsonovu chorobu

Aplikací už testují pacienty na Neurologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Vedle testů z řeči a pohybu obsahuje aplikace i software, který nahrává telefonní hovory.

„Provedete s někým hovor, dejme tomu klidně o délce několika minut. Aplikace se vás zeptá, zda chcete zaznamenat tento hovor pro výzkumné účely. Účastníci mají na výběr odmítnout, nebo mají možnost poslat ho dál na výzkumné zpracování jejich řeči,“ vysvětluje spolutvůrce aplikace Vojtěch Illner z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Teď vědci pracují na tom, aby hovory automaticky převáděla pomocí algoritmů do sady anonymních čísel a nemohly tak být zneužity. V současnosti používají aplikaci jen lidé zapojení do dlouhodobé studie

„Byla testována na asi sedmdesáti lidech, z nichž jednu třetinu tvořili pacienti s časnou Parkinsonovou nemocí, jednu třetinu tvořili lidi, o kterých jsme přesvědčeni, že už mají v sobě zárodek Parkinsonovy nemoci, ale sami od sebe by nepřišli k lékaři, a třetinu tvořili zdraví dobrovolníci pro porovnání,“ říká neurolog a vědec Petr Dušek.

Studie by měla skončit do konce roku 2024, pak začnou výzkumníci data analyzovat. Z předběžných výsledků vyplývá, že by mohla pomáhat právě s včasnou diagnostikou Parkinsonovy nemoci.

Jak lékaři aplikací testují případné pacienty? A co se v hlase a řeči změní u člověka s rozvíjející se Parkinsonovou nemocí? Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související