Kam za krásou lidové architektury? Náš reportér navštívil libereckého modeláře

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Postavit model luhovského statku trvalo Josefu Licehamerovi asi půl roku

Téměř čtyři desítky modelů stavení lidové architektury už postavil Josef Licehamer z Liberce, který se tomuto koníčku začal věnovat až v důchodu. Na návštěvu do panelového domu k Licehamerovým vás zavede redaktor Jaroslav Hoření.

Amatérský modelář Josef Licehamer z libereckého Pilínkova se v důchodu rozhodně nenudí. Už od roku 2009 se věnuje přesným zmenšeninám stavení lidové architektury v měřítku 1:72.

Model statku z 18. století v Luhově a jeho obrazová předloha

Statky a chalupy jsou propracované do nejmenších detailů a zachycují i dobový život. Vyrobil jich už třicet devět. „Teď mě inspiroval pohled od Josefa Václava Schejbala. Má to být z druhé poloviny osmnáctého století areál statku v Luhově u Vlčetína,“ přiblížil modelář své poslední dílo.

Čtěte také

Na své modely používá Josef Licehamer různé materiály. Slámu na střechu například vyrobil z instalatérského konopí, šindel je z balzy. Dále používá také kartony různé síly, některé části pak vyřezává z hranolků smrku. Své stavby také doplňuje detaily a oživuje figurkami. Jedno větší stavení zabere Josefu Licehamerovi kolem půl roku.

A kde můžou lidé modely stavení lidové architektury vidět? Například jeden model je vystaven v Kittelově domě, v Severočeském muzeu pak zájemci uvidí model nejstarší liberecké stavby. Tou je chalupa ve čtvrti Františkov. Obě instituce jsou teď ale kvůli koronaviru zavřené.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.