Kácí se hodně? Stoletý les je potřeba obnovit, ne čekat, až ho sežere kůrovec, říká lesní správce
Kácení lesů není způsobené jen kalamitami, ale i prostým stářím. 80letý les se podle zákona může kácet, stoletý by podle lesníků měl být nahrazen novým. Proto se může zdát, že dochází ke zbytečnému drancování.
Čtěte také
Možná se zdá, že lesy mizí. Nemusí to být jen záležitost větrné kalamity nebo kůrovce. Stromy se kácí také kvůli svému věku, zbytečně přestárlý les je náchylný třeba právě k napadení kůrovcem.
„Ze zákona je to 80 let,“ odpovídá lesní správce Karel Kolář na otázku, jak dlouho roste les, než je těžebný. „Ale je pravda, že jsou dřeviny, které jsou rychlejší a jsou i krátkověké,“ dodává.
„Já říkám, že když je něco zralého, mělo by se to sklidit. Samozřejmě v intencích zákona, žádné veliké holoseče, toho nejsem přítel,“ doplňuje ještě. „Říká to správně jeden můj kolega, lesník: ‚Dodržujte lesohospodářský plán a dodržujte etát.‘ To znamená těžební procento, protože je potřeba les obnovit a ne čekat, až mi ho někde sežerou kůrovci a někde se to zničí. A proč už by třeba po sto letech tam nemohlo zase žít další pokolení lesa?“ zamýšlí se.
Proč se může zdát, že se kácí „hodně“? A kde se zalesňuje? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.