Jak se zbavit akátu? Pokácení nestačí, upozorňuje lesník

5. září 2024

Mezi nejrozšířenější nepůvodní dřeviny nejen v Českém ráji patří trnovník akát. Jeho schopnosti mu umožňují dobře přežít nepříznivé podmínky a potlačovat původní ekosystémy. Zbavit se akátových porostů ale není vůbec jednoduché.

Bílé květy medonosného trnovníku akát jsou k vidění po celé republice i Evropě. Nepůvodní dřevina z Ameriky dělá starosti ochráncům přírody i v Českém ráji, kde obsadila řadu kopečků sopečného původu a potlačila původní teplomilné ekosystémy.

Zbavit se akátu ale není jednoduché, jak zjišťoval redaktor Jaroslav Hoření na Vyskři, kam se vydal s lesníkem CHKO Český ráj Jiřím Joklem.

„Kdo někdy s akátem bojoval, tak ví, že pokud se dospělé stromy bez jakékoliv předchozí přípravy pokácí, dojde k doslova bouřlivému kořenovému zmlazení. Akát vyžene mnoho kořenových výmladků a až ve vzdálenosti 15 metrů od kmene udělá souvislý porost malých akátů, který je podstatně horší než ten původní strom, který tam byl,“ upozorňuje lesník.

Svahy ve Vyskři jsou porostlé invazivními akáty

Nejúčinnější metodou, která existuje, v místech, kde je to možné, je podle něj navrtání kmene. „Do kmene vzrostlejších akátů se silnějším vrtákem navrtají šikmé otvory asi 10 cm od sebe, které se zaplní herbicidem. Aplikace se musí provádět na konci léta po odkvětu, kdy už strom zatahuje mízu do kořenů, kořeny postupně odumřou. Je důležité, aby strom zůstal ještě rok, dva na stanovišti. Minimální doba na odumření kořenového systému jsou dva měsíce,“ popisuje způsob, jak se invazivního stromu efektivně zbavit.

Potlačování akátu je součástí plánu péče o CHKO Český ráj stejně jako potlačování dalších nepůvodních dřevin jako například borovice vejmutovky nebo dubu červeného. Akát je z nich nejúpornější a nejrozšířenější.

A jak se daří akáty likvidovat ve Vyskři? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související