Jiří Žák v OGL: Expozice o exportu českých zbraní na Blízký východ
![](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_16x9_tablet/public/images/10ef09b088b534bf8b036b5ac95261c5.jpg?itok=Xo73lO-n)
S výtvarníkem Jiřím Žákem natáčel redaktor Tomáš Mařas
Oblastní galerie v Liberci vystavuje díla laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého 2020 Jiřího Žáka. Ten se ve svých videoinstalacích věnuje problematice exportu českých zbraní na Blízký východ. Součástí výstavy jsou nejen fotografie a videoprojekce, ale také osmiúhelníkový stůl.
Jiří Žák je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze. Absolvoval stáže na UMPRUM, v Šalounově ateliéru a na Univerzitě umění a designu v Karlsruhe. Pracuje především s pohyblivým obrazem a videoinstalacemi, ve kterých se zpravidla prolíná výzkumná složka s poetickou linií a formou vyprávění.
Nová výstava v liberecké Oblastní galerii se věnuje vývozu českých zbraní na Blízký východ a kromě fotografií a videoprojekce je její součástí také osmiúhelníkový stůl. „Ten stůl je replikou jednacího stolu společnosti Omnipol, která byla tím velkým hráčem, jenž zprostředkoval ten dovoz zbraní. Mimo jiné. V popředí bylo budování ropných rafinerií v Sýrii, a dodávání různých technických vybavení,“ vysvětlila kurátorka výstavy Veronika Čechová.
S Jiřím Žákem v Oblastní galerii Liberec natáčel redaktor Tomáš Mařas.
Související
-
Jak by Liberec mohl vypadat, kdyby se lidé nestarali o kulturu? Možnou odpověď dává unikátní obraz
Desítky nápadů od obyvatel Liberce zapracovali tři výtvarníci do velkoformátového obrazu. Pracovali na něm v liberecké Oblastní galerii nepřetržitě 124 hodin.
-
Z veřejných lázní domovem uměleckých děl: Oblastní galerie Liberec (1. část)
Kdysi to byly Městské lázně Františka Josefa I., kam chodily stovky lidí za pravidelnou hygienou. Byly to jedny z nejmodernějších lázní své doby v Evropě.
-
Z veřejných lázní domovem uměleckých děl: Oblastní galerie Liberec (2. část)
Až do otevření nového plaveckého bazénu (1984) byly lázně jediným krytým bazénem v Liberci. Po roce 1989 zažila budova pohnuté období privatizace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.