Jak snížit množství odpadu? Řešením by mohlo být nakupování bez obalů

Liberecký institut pro udržitelný rozvoj vyzývá výrobce k redukci obalů, které se stávají odpadem a zbytečně tak zatěžují životní prostředí. Přispět k tomu může ale každý, třeba nákupem bez obalu. Redaktor Jaroslav Hoření se vydal do dvou takových obchodů.

Snad každý, kdo chodí nakupovat, si všiml, že v obalech je čím dál méně zboží. Sušenek v krabicích, koření v sáčcích, a podobně. Množství odpadu tak neklesá, spíš naopak. Přitom ale existují možnosti jak se toho vyvarovat. Prostě nakupovat bez obalu. Do dvou takových obchodů, v Semilech a v Jablonci nad Nisou se vydal redaktor Jaroslav Hoření.

Co všechno je možné koupit bez obalu? V čem si lidé nákup odnášejí? Je zboží bez obalu levnější? Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová