Ne všechny dluhové poradny pomáhají. Podle čeho je vybírat?

27. březen 2020

Ani v této době nesmíme zapomínat na své závazky, zvláště pak dluhy u různých, často nebankovních společností. U nich nemůžeme očekávat úlevy, naopak se s nimi můžeme snadno dostat do problémů. Z těch mohou pomoci různé dluhové poradny, ale i tam je nutné mít se na pozoru.

Čtěte také

„Základní rozpoznávací znamení by mělo být, jestli ten, kdo mi tu pomoc nabízí, za to žádá nějakou úhradu. A pokud ano, tak je naprosto zřejmé, za co chce zaplatit,“ uvedla v rozhovoru s redaktorem Jaroslavem Hořením Petra Baslová, dluhová poradkyně liberecké pobočky Člověk v tísni.

Ta varuje hlavně před dluhovými poradnami, které sice na začátku tvrdí, že jsou jejich služby zdarma, později ale po lidech chtějí různé, často nemalé poplatky. Také někdy třeba požadují sepsání plné moci.

„Nic nepodepisovat, informaci o tom, že poradenství je zdarma si ověřovat. Pokud je tam nějaký poplatek, vždy se dotazovat za co přesně. Nechat si například od advokáta vyčíslit, jaké konkrétní úkony budou zaplaceny,“ poradila Petra Baslová. Pokud se už někomu stane, že podepíše něco, co zpětně považuje nevýhodné, má podle ní vždy možnost to změnit.

„V některých případech lze odstoupit od té smlouvy do čtrnácti dnů, jindy je potřeba ji vypovědět, ale vždycky třeba i tu podepsanou plnou moc lze vít zpět. Čím dřív to uděláte, tím větší máte šanci, že se ten váš problém neprohloubí, ale že se jen poučíte z té zkušenosti,“ doplnila Baslová.

Ideální je podle ní nedlužit. Pokud to ale jinak nejde, tak si brát půjčky jen na důležité věci, které mají pro člověka dlouhodobý užitek. Například na bydlení. Lidé by si také měli hlídat, jestli dokážou splácet dluh i v případě, že nastane nějaká nečekaná událost, třeba když onemocní.

Spustit audio

Související