Jak to bylo dřív: Mikuláš chodil zásadně v předvečer svého svátku a vždycky všechno věděl
Jablka, čokoláda, bonbony, brambory a pár kousků uhlí. I takovou nadílku ještě před několika desetiletími dostávaly děti od čerta a Mikuláše. Několik vzpomínek a malé zamyšlení v komentáři Vladimíry Hamalové.
Čtěte také
„Záplava čertů a Mikulášů v ulicích měst je rok od roku dřív, než hlásí kalendář. Co já pamatuji, ten ‚můj‘ Mikuláš chodil zásadně v předvečer svého svátku a byl, stejně jako čert, jen jeden jediný, alespoň v rámci jednoho paneláku, kde se rodiče dětí vzájemně domluvili a, jak jsem později prohlédla, vybrali mezi sebou jednoho vysokého otce a jednoho menšího, co měl doma kožíšek po babičce, starou metlu a třeba řetěz od sklepa,“ zamýšlí se v mikulášském fejetonu komentátorka Českého rozhlasu Vladimíra Hamalová.
„Chodili zadarmo, dveře od dveří, a když jsme strachy zalezli pod stůl, stejně nás našli a pečlivě vypočítali všechny hříchy… Dětská tajemství se, bohužel, časem někam ztrácí, pak už na ně jen vzpomínáme,“ dodává.
Prozrazuje také, jak prohlédla tajemství paní sousedky Muchové a vzpomíná na snahu prezidenta Zápotockého vysvětlit dětem, že Ježíšek dospěl v dědu Mráze. Poslechněte si záznam.
Související
-
Co hlídala Lucie a co bylo Kristydle? Tradice adventu přiblížila etnografka Vladimíra Jakouběová
Jaké zvyky v předvánočním čase dodržovali naši předkové? Téma pro Ivetu Kalátovou a jejího hosta, etnografku Vladimíru Jakouběovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.