Jak se dřív slavila Barbora, co hlídala Lucie a co bylo Kristydle? Staré tradice adventního období přiblížila etnografka Vladimíra Jakouběová

7. prosinec 2023, aktualizováno

V předvánočním čase si zdobíme naše domovy svícny, adventními věnci nebo betlémy. A jaké zvyky v tomto období dodržovali naši předkové? To bylo téma pro Ivetu Kalátovou a jejího hosta, etnografku Vladimíru Jakouběovou.

V rozhovoru uslyšíte například o tom, jaké dříve byly rozdíly v adventních zvycích ve městech a na vesnicích, jak naši předkové obcházeli postní pravidla, nebo jaké maskované figury byly dříve spojené s prosincovými sousedskými obchůzkami včetně té, která roznášela vánoční dárky.

„Přestože ten Ježíšek v kolíbce má být ten nadělující, tak v Pojizeří a v Podkrkonoší nadělovalo Kristydle. To je postava oblečená podobně jako Barborka, má nadílku v koši a ještě zelenou ratolest jako symbol nového života. My jsme to znali už jen z vyprávění, ale mí rodiče to znali z vesnice. Byla to jedna z těch obchůzkových postav, které začínají Barborkou, pokračují Mikulášem, Lucií, až po Klovcové báby a Perchty. A na Vánoce tam chodilo to Kristydle,“ přiblížila Vladimíra Jakouběová.

Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.