Jak se dřív slavila Barbora, co hlídala Lucie a co bylo Kristydle? Staré tradice adventního období nám přiblížila etnografka Vladimíra Jakouběová

V předvánočním čase si zdobíme naše domovy svícny, adventními věnci nebo betlémy. A jaké zvyky v tomto období dodržovali naši předkové? To bylo téma pro Ivetu Kalátovou a jejího hosta, etnografku Vladimíru Jakouběovou.

V rozhovoru uslyšíte například o tom, jaké dříve byly rozdíly v adventních zvycích ve městech a na vesnicích, jak naši předkové obcházeli postní pravidla, nebo jaké maskované figury byly dříve spojené s prosincovými sousedskými obchůzkami včetně té, která roznášela vánoční dárky.

O předvánočních zvycích v Pojizeří a v Podkrkonoší nás ve studiu Českého rozhlasu Liberec poučila etnografka Vladimíra Jakouběová

„Přestože ten Ježíšek v kolíbce má být ten nadělující, tak v Pojizeří a v Podkrkonoší nadělovalo Kristydle. To je postava oblečená podobně jako Barborka, má nadílku v koši a ještě zelenou ratolest jako symbol nového života. My jsme to znali už jen z vyprávění, ale mí rodiče to znali z vesnice. Byla to jedna z těch obchůzkových postav, které začínají Barborkou, pokračují Mikulášem, Lucií, až po Klovcové báby a Perchty. A na Vánoce tam chodilo to Kristydle,“ přiblížila Vladimíra Jakouběová.

Kromě předvánočních zvyků našich předků přišla řeč také na vzácný betlém ze 70. let 19. století, který byl léta rozložený v krabicích v depozitáři Muzea Českého ráje v Turnově, ale podařilo se ho znovu složit, a teď je součástí tamní expozice.

Spustit audio

Související