Jak se dřív slavila Barbora, co hlídala Lucie a co bylo Kristydle? Staré tradice adventního období přiblížila etnografka Vladimíra Jakouběová
V předvánočním čase si zdobíme naše domovy svícny, adventními věnci nebo betlémy. A jaké zvyky v tomto období dodržovali naši předkové? To bylo téma pro Ivetu Kalátovou a jejího hosta, etnografku Vladimíru Jakouběovou.
V rozhovoru uslyšíte například o tom, jaké dříve byly rozdíly v adventních zvycích ve městech a na vesnicích, jak naši předkové obcházeli postní pravidla, nebo jaké maskované figury byly dříve spojené s prosincovými sousedskými obchůzkami včetně té, která roznášela vánoční dárky.
„Přestože ten Ježíšek v kolíbce má být ten nadělující, tak v Pojizeří a v Podkrkonoší nadělovalo Kristydle. To je postava oblečená podobně jako Barborka, má nadílku v koši a ještě zelenou ratolest jako symbol nového života. My jsme to znali už jen z vyprávění, ale mí rodiče to znali z vesnice. Byla to jedna z těch obchůzkových postav, které začínají Barborkou, pokračují Mikulášem, Lucií, až po Klovcové báby a Perchty. A na Vánoce tam chodilo to Kristydle,“ přiblížila Vladimíra Jakouběová.
Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Jak to bylo dřív: Mikuláš chodil zásadně v předvečer svého svátku a vždycky všechno věděl
Jablka, čokoláda, bonbony, brambory a pár kousků uhlí. Takovou nadílku před lety dostávaly děti od čerta a Mikuláše. Malé zamyšlení v komentáři Vladimíry Hamalové.
-
Vánoční ozdoby se vrací k českým tradicím. Letošním trendem jsou i ty s motivy malíře Josefa Lady
Jedna z libereckých firem se spojila s Ladovou rodinou a společně vymyslely, jak jeho tvorbu se skleněnými ozdobami propojit.
-
Dobré perníčky podle paní Vlasty Bayerové z Turnova
Nejen k vánočním svátkům, ale i k mikulášské nadílce patřily v dobách našich babiček perníčky a tak si připomeneme další perníkový recept.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.