Jablonecká Galerie N vystavuje díla Svatoslava Krotkého malovaná na netradičních textiliích

8. květen 2022

Do 24. května mohou zájemci vidět v jablonecké Galerii N tvorbu Svatoslava Krotkého. Akademický malíř a pedagog Katedry designu liberecké Technické univerzity tam vystavuje svá díla z poslední doby.

„Ty věci jsou malované v posledních dvou letech, trošku takříkajíc covidových, co si budeme povídat. Jedny jsou jako vzpomínky na moře, trochu na antiku, to jsou ty světlejší věci. A ty temné jsou z mého pobytu na chalupě, kde jsem byl dva měsíce. Tak vznikly tyhle trochu temné, ale přírodou ovlivněné obrazy," přiblížil výstavu v jablonecké galerii Svatoslav Krotký.

Pro své malby často používá třeba netradiční textilie. „Tohle je takový trochu výzkumný materiál, který se dělal pro potahy na automobilové sedačky. A ten materiál zůstal k dispozici po nějakých zkouškách a já jsem měl příležitost si na to malovat. Je to malované klasickými textilními barvami na tisk,“ představil jednu ze svých maleb Svatoslav Krotký. 

Do svých děl někdy zakomponuje i věci každodenní potřeby, ke kterým se náhodou dostane. Například z desku s porcelánovými pojistkami pro jeden ze svých obrazů prý výtvarník Krotký našel na smetišti.

„Vždycky mě to nějakým způsobem zaujme, nebo nutí něco s tím udělat. Co je tady ještě experimentálně textilní, tak jsou malé objektíky z nanovlákna, které jsem sem dodal pro připomínku, že se tím zabývám posledních dvacet let,“ doplnil Svatoslav Krotký.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související