Ironman, trenér a fyzioterapeut v Setkání u mikrofonu. Host byl ale jen jeden, triatlonista Petr Soukup

Největší audioportál na českém internetu

Lékařka a moderátorka Setkání u mikrofonu Jitka Ferbrová a její první host, triatlonista, trenér a fyzioterapeut Petr Soukup | Foto: Michal Balák, Český rozhlas

Lékařka Jitka Ferbrová pozvala do Setkání u mikrofonu Petra Soukupa, triatlonistu, trenéra a fyzioterapeuta

Moderátorské řady pořadu Setkání u mikrofonu nově posílila lékařka Jitka Ferbrová z Lázní Bělohrad, která si chce zvát hosty hlavně z oblasti rehabilitační péče. Napoprvé to byl Petr Soukup, fyzioterapeut, který je zároveň i triatlonovým šampionem a trenérem.

Petr Soukup je s časem 8 hodin 41 minut a 41 vteřin držitelem českého rekordu v kategorii 30 až 34 let v triatlonovém mistrovství světa Ironman Hawaii, které se koná každý rok v říjnu na ostrově Big Island. Zúčastňuje se ho přes 2000 závodníků.

Triatlon jako disciplína

„Pro širokou veřejnost je asi nejvíce známý Havajský Ironman, kde se závodí na trati 3,8 kilometrů plavání, 180 kilometrů cyklistiky a na závěr se běží maraton, takže 42 kilometrů běhu,“ přiblížil Petr Soukup.

Triatlonové závody jsou různé a liší se většinou jen délkou tratí jednotlivých disciplín. Vždy jde ale o kombinaci plavání, cyklistiky a běhu. Pořadí jednotlivých sportů je podle Petra Soukupa většinou stejné.

„U 99% triatlonů je to stejné. Hraje se i s různými jinými kombinacemi, že se s tím trošku jinak pracuje, ale toto je opravdu standardní rozložení, které je ověřené. A to hlavně ze zdravotního hlediska, protože kdyby závodníci třeba v chladnějším období měli absolvovat nějaký náročný běh, cyklistiku, a potom až skákat do studené vody, tak by je mohli vytahovat na nosítkách,“ uvedl Soukup.

„Ta světová špička, teďka nevím přesně z hlavy, ale ten světový rekord bude někde okolo 7 hodin 30 minut. Ale časový limit je standardně okolo 16 hodin. Takže bych řekl, že průměrný závodník se pohybuje někde mezi 10 až 12 hodinami práce,“ odhadl průměrný čas, který závodníkům zabere běžný triatlonový závod.

Trenér a fyzioterapeut

Petr Soukup vystudoval na Fakultě tělesné výchovy a sportu na Karlově univerzitě. Jeho specializací je učitel tělocviku a trenérství na triatlon. Kromě toho tam vystudoval také fyzioterapii, kterou prý plánoval studovat hned po střední škole, ale na poprvé se nedostal.

„Hlásil jsem se ještě rok potom, když už jsem studoval Fakultu tělesné výchovy a sportu, to trenérství. To jsem se také nedostal a vyšlo to vlastně až po dokončení bakalářského studia, kdy jsem se teda už opravdu poctivě připravil na přijímačky. Vyšlo to a plynule jsem pokračoval na stejné fakultě, ale jiný obor, fyzioterapii,“ prozradil Petr Soukup.

Sportovní fyzioterapie

Fyzioterapeutickou péči poskytoval i závodníkům na havajském Ironmanovi v roce 2018, když dosáhl českého rekordu. Jako amatér tak mohl být na blízku svým profesionálním vzorům a zároveň si tak mohl i financovat pobyt na Havaji.

„V průběhu sportovní kariéry jsem měl možnost se podílet nebo účastnit nějakých soustředění, hlavně s německými profesionály, a aby to bylo i pro ně výhodné, protože většina z nich lépe plave, jezdí na kole i běhá, tak jsem něčím musel přispět do té skupiny. A to byly moje fyzioterapeutické schopnosti, protože holt na Havaji je to extrémně finančně náročné a i znalosti těch lidí bych řekl, že u nás prostě v Evropě jsme na tom trošku ještě výše, takže jsme vždycky uzavřeli takový pro všechny výhodný barter. Já jsem s kluky mohl trénovat v super podmínkách a na druhou stranu jsem večer dával do kupy jejich těla zničená tréninkem,“ vysvětlil Soukup.

„Vždycky je výhodou, když fyzioterapeut, a když se budeme bavit o třeba sportovní fyzioterapii, tak by měl ty klienty znát i po té stránce sportovní. Takže za předpokladu, že pracuje s basketbalisty, tak je velkou výhodou, když i ten fyzioterapeut sám hraje basketbal. Aby si to dokázal lépe představit, jak z biomechanického hlediska, tak té svalové únavy, znal lépe ta zranění, protože každý sport je trochu jiný. Takže v té chvíli, kdy já jsem s těmi lidmi trénoval i v té skupině, tak jsem se jenom večer podíval na své tělo, věděl jsem, co mě bolí a velice pravděpodobně jsme na tom byli všichni stejně. Takže jsem to dokázal docela dobře cíleně zaměřit a minimalizovat tu tréninkovou únavu,“ řekl k tomu Petr Soukup, který se specializuje právě jako sportovní fyzioterapeut.

Jaký největší úraz při sportu utržil, má nějakou disciplínu raději než jinou, co zimní triatlon a jaký je jídelníček triatlonového závodníka? Poslechněte si celý rozhovor lékařky z Lázní Bělohrad Jitky Ferbrové a triatlonisty, trenéra a fyzioterapeuta Petra Soukupa.

autoři: Jitka Ferbrová , reČRoL

Související