Hrady, zámky a muzea Libereckého kraje: Kasteláni, průvodci i muzejníci už se na vás těší

Podještědské muzeum Český Dub s uměleckými stopami

Vzácná malovaná gotická skříň, pozůstalost spisovatelky Karolíny Světlé a historická světelská rychta. Na tyto exponáty mimo jiné láká Podještědské muzeum v Českém Dubu. Jakou novinku tam pro návštěvníky letos chystají?

Čtěte také

V Podještědském muzeu v Českém Dubu neboli Blaschkově vile si můžete prohlédnout světelskou rychtu, fiktivní podještědskou venkovskou domácnost z počátku 19. století i byt původních majitelů reprezentativní vily. Nahlédnete tam do soukromého i společenského světa spisovatelky Karoliny Světlé, která se od roku 1853 až do své smrti v roce 1899 opakovaně vracela do milovaného Podještědí; jemu také věnovala pět svých románů a na třicet povídek. Seznámíte se tam i s českodubskou epizodou Bedřicha Smetany, který několikrát pobýval u své matky žijící v Českém Dubu a ve městě dokonce dvakrát koncertoval.

Podještědské muzeum nabízí také dvě zcela unikátní expozice: gotickou šablonovou techniku používanou například středověkým Mistrem Theodorikem, dvorním malířem císaře Karla IV.. Vidět můžete originál pozdně gotické šablonově zdobené skříně z konce 15. století, pocházející z kostela sv. Ducha v Českém Dubu a výzdobu pozdně gotického středověkého interiéru.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.