Hrady, zámky a muzea Libereckého kraje: Kasteláni, průvodci i muzejníci už se na vás těší
Podještědské muzeum Český Dub s uměleckými stopami
Vzácná malovaná gotická skříň, pozůstalost spisovatelky Karolíny Světlé a historická světelská rychta. Na tyto exponáty mimo jiné láká Podještědské muzeum v Českém Dubu. Jakou novinku tam pro návštěvníky letos chystají?
Čtěte také
V Podještědském muzeu v Českém Dubu neboli Blaschkově vile si můžete prohlédnout světelskou rychtu, fiktivní podještědskou venkovskou domácnost z počátku 19. století i byt původních majitelů reprezentativní vily. Nahlédnete tam do soukromého i společenského světa spisovatelky Karoliny Světlé, která se od roku 1853 až do své smrti v roce 1899 opakovaně vracela do milovaného Podještědí; jemu také věnovala pět svých románů a na třicet povídek. Seznámíte se tam i s českodubskou epizodou Bedřicha Smetany, který několikrát pobýval u své matky žijící v Českém Dubu a ve městě dokonce dvakrát koncertoval.
Podještědské muzeum nabízí také dvě zcela unikátní expozice: gotickou šablonovou techniku používanou například středověkým Mistrem Theodorikem, dvorním malířem císaře Karla IV.. Vidět můžete originál pozdně gotické šablonově zdobené skříně z konce 15. století, pocházející z kostela sv. Ducha v Českém Dubu a výzdobu pozdně gotického středověkého interiéru.
Související
-
Anežka Česká, Náhrdelník a teď i Zločiny Velké Prahy. Tajemná českodubská vila láká filmaře
Vydejte se s námi do Podještědí, konkrétně do Českého Dubu. O natáčení 4. dílu seriálu Zločiny Velké Prahy, obklopené tajemnem se zajímala Ivana Bernáthová.
-
Jak vypadala svatá Zdislava? Odborníci zrekonstruovali její tvář
Po více než sedmi stoletích se lidé můžou podívat do tváře světice Zdislavy. V bazilice v Jablonném v Podještědí nově visí pravděpodobný její portrét.
-
Soukromí rodu Rohanů. Sychrov otevírá novou prohlídkovou trasu
Od 1. září je na Státním zámku Sychrov k vidění nová prohlídková trasa. Restaurování a obnova pokojů Gabriely a Artura Rohanových trvaly 15 let.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka