Hejnickým zdraží teplo. Dodavatel vypověděl smlouvu, město i teplárna zvažují právní kroky

12. říjen 2021 14:52

Více než 400 domácností v Hejnicích se až o polovinu zvedne cena tepla. Důvodem je nečekané vypovězení dodávek plynu pro tamní teplárnu. Ta musela narychlo sehnat nového dodavatele za méně příznivou cenu, aby lidé nezůstali zcela bez tepla.

Vůči původnímu dodavateli, firmě Lumius, zvažuje město i teplárna právní kroky, velké šance ale nevidí. „Tam se jedná spíš o kroky teplárny vůči svému dodavateli. Vzhledem k tomu, že ten partner, firma Lumius, končí se spoustou dalších institucí, bude to spíš o tom, že z něj nikdo nic nedostane,“ uvedl starosta Hejnic Jaroslav Demčák za Starosty pro Liberecký kraj:  

Zdražení se projeví v navýšení ceny za teplo v řádech tisíců korun ročně. Týká se 430 odběratelů, vedle domácností z 16 domů v lokalitě starého a nového sídliště v Hejnicích také policejní služebny a zdravotního střediska.

Důvodem výrazného zdražení je podle starosty města Jaroslava Demčáka to, že předchozí dodavatel plynu, společnost Lumius, nečekaně vypověděl hejnické teplárně Czech Energy smlouvu. „Firma Lumius dala 5. října vědět, že 7. října v 7:00 odpojuje plyn," řekl starosta třítisícového města České tiskové kanceláři s tím, že teplárna měla nasmlouvané odběry plynu na další roky.

Sehnat nového dodavatele nebylo jednoduché

„Vedení teplárny na to muselo okamžitě reagovat a podařilo se najít dodavatele pro malé kotelny za velmi výhodné ceny. Ale bohužel středoodběr, který potřebuje velká centrální kotelna za sídlištěm, dokázala pokrýt pouze jedna firma na trhu, a to s cenou, která je nyní 6x vyšší, než byly ceny smluvní," uvedl starosta Demčák.

Smlouva s novým dodavatelem je podle něj uzavřená na dva roky, protože o kratší kontrakt neměl zájem. Pro letošní čtvrté čtvrtletí měla hejnická teplárna u Lumiusu dojednanou cenu za nákup surového plynu 500 korun bez DPH za megawatthodinu, nový dodavatel ho dodá za 3 166 korun. Pro další dva roky byla dojednaná cena od Lumiusu pro teplárnu 607 korun za megawatthodinu, od nového dodavatele to bude 1 567 korun.

Čtěte také

Pro obyvatele hejnického sídliště to znamená, že kvůli zdražení plynu za 4. čtvrtletí zaplatí v průměru za celý letošní rok podle odhadu teplárny 874 korun za gigajoule, včetně DPH. Při zachování dodávek Lumiusu počítala teplárna s cenou 563 Kč/GJ. V příštích dvou letech by podle odhadu teplárny měly domácnosti platit 852 korun za gigajoule, původní předpoklad byl 580 Kč/GJ. Ročně platily domácnosti ze sídliště za teplo podle starosty v průměru kolem 20 000 korun, zdražení bude pro ně znamenat tisíce korun navíc.

Starosta Demčák proto doporučuje nájemníkům a vlastníkům bytů na sídlišti, aby si měsíční zálohy za teplo i teplou vodu zvedli aspoň o 50 %. Podle Demčáka se sice teplárna kvůli přístupu firmy Lumius obrátila na Energetický regulační úřad (ERÚ), není ale jediná takto postižená.

ERÚ před několika dny uvedl, že prošetřuje dodavatele energií Bohemia Energy, Europe Easy Energy a Lumius kvůli možnému nefér jednání na trhu s energiemi. V případu Lumiuse je to právě kvůli nečekanému ukončování smluv na dodávky plynu zejména velkým odběratelům.

Jednatel Lumiusu Pavel Miklas se ve svém dřívější vyjádření pro ČTK odkázal na zářijové oznámení firmy na jejích webových stránkách. V něm se píše, že "s ohledem na bezprecedentní situaci na energetických trzích" byla společnost "nucena přistoupit k restrukturalizaci portfolia a reorganizaci své činnosti". O svém postupu prý informuje odběratele, kterých se situace týká, individuálně.

Český rozhlas se vedení firmy pokusil kontaktovat, webové stránky nejsou dostupné.

autoři: Jana Švecová , reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související