Chystáte romantickou svatbu v Jizerkách? Nově potřebujete povolení Lesů České republiky
V Jizerských horách přibývá svateb pod širým nebem. Snoubenci si stále častěji vybírají k obřadu skalní vyhlídky vysoko v horách. Lesy České republiky si proto od letoška nově vyhrazují právo svatby v přírodě regulovat. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Šárka Škapiková.
Čtěte také
Do nejvyšších partií Jizerských hor míří v létě nejen výletníci, ale stále častěji také snoubenci. Poptávka po obřadech pod širým nebem rok od roku stoupá. Rozšiřuje se i seznam míst, kde se lidé berou; často jsou to i těžko přístupné skalní vyhlídky v samotném srdci Chráněné krajinné oblasti. Právě proto se Lesy České republiky letos rozhodly začít pořádání svateb regulovat, s ohledem na přírodu.
Snoubenci vyhledávají svatby uprostřed přírody s kopci všude kolem stále častěji. Potvrdil to i starosta Hejnic Jaroslav Demčák za Starosty pro Liberecký kraj, který stále častěji vyráží do přírody místo v mikině v obleku.
V Jizerských horách se oddává na mnoha místech, některá jsou i velmi těžko přístupná, o to jsou atraktivnější. S ohledem na narůstající oblibu obřadů pod širým nebem, v Chráněné krajinné oblasti, si Lesy České republiky letos vyhradili právo do organizace svateb zasahovat. A to hlavně pokud jde o počty lidí, respektive počty aut, kterými je možné se do blízkosti skalních vyhlídek dostat.
Povolení si musejí svatebčané vyřídit na příslušné lesní správě. „Tam si vyřídí řádné bezplatné povolení vjezdu maximálně 10 aut. Obvykle to chápou a stanovené počty dodrží,“ upřesnila Lesů Eva Jouklová.
Související
-
Za kyticemi z lučního kvítí: Dělá mi radost, že mě oslovuje stále víc nevěst, usmívá se zahradnice
Se zkušenou zahradnicí Janou Krupovou navštívíme její kaskádovité zahrady poblíž jablonecké přehrady, dozvíme se, co všechno pěstování lučního kvíti obnáší.
-
V podhůří Jizerských hor obnovili Clam-Galassovský rybník
Zadržuje vodu v krajině, slouží jako domov pro vodní živočichy a dá se tam jít na procházku. Staronový rybník Pod Hůrkou.
-
První tuzemskou přírodní památkou UNESCO jsou Jizerskohorské bučiny. Žijí tam vzácné živočišné druhy
Jizerskohorské bučiny jsou spolu s dalšími devíti přírodními rezervacemi v Evropě nově na seznamu UNESCO. 28. července 2021 o tom rozhodl výbor v Číně.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Univerzita upravila režim centra, kde studentky svlékaly podprsenky. Nabízí kontrolu ručními skenery
-
Zákaz návštěv nemocnic kvůli covidu moc nefunguje, nakažení jsou i zdravotníci, říká primář Dlouhý
-
Koupání ve světlech reflektorů. V Dubaji zřizují noční pláže, plavčíci mají dalekohledy pro vidění ve tmě
-
Na konkurz do StarDance si vzal žebřík. ‚Byli v šoku, ale zafungovalo to‘, vzpomíná Marek Zelinka