Fabrika 1861: Tři mladíci ze Semil tvoří z brownfieldu místo pro umění, svatby i festival piva

9. červen 2021

Bývalá semilská textilní továrna známá především jako Kolora 01 po letech opět ožívá. A to nejen výrobou, ale i uměním. Nadšenci, kteří stojí za projektem Fabrika 1861, chtějí v areálu pořádat spoustu akcí. Nechte se do původní továrny Franze Schmitta pozvat na malou prohlídku.

Čtěte také

Koncerty, výstavy či festival malých pivovarů. Koho by koncem minulého století napadlo, že podobné akce se budou konat v areálu textilky Kolora 01 v Semilech. Česká textilní výroba nebyla schopná konkurovat výrobě asijské a z textilek se staly chátrající brownfieldy. Ten v Semilech se snaží oživit projekt Fabrika 1861, za kterým stojí malá skupinka nadšenců. Jedním z nich je Vojtěch Závěrka, který areálem provedl redaktora Jaroslava Hořeního, poslechněte si to.

Kromě festivalu malých pivovarů, kde kromě piva nebude chybět ani jídlo a muzika, plánují ve Fabrice 1861 koncert Janka Ledeckého, jednu z akcí Jazzu pod Kozákovem i výstavu fotografií.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.