Etnografka: Pranostiky jsou specifické jen pro českou kulturu, jinde se tomu říká „hospodářská pověra“
Bude v zimě sníh? Kdy na jaře začít sázet na zahradě a kdy osít pole? O historii a původu pranostik, i o tom, na kolik se na ně můžeme spolehnout, s etnografkou Vladimírou Jakouběovou.
Čtěte také
„Pranostiky jsou specifickým útvarem lidové slovesnosti. Kdybychom pátrali, kde se vzali, tak musíme jít opravdu hluboko do historie. Historici uvádějí, že se objevují podobné záznamy v Mezopotámii, i tehdy se zaznamenávaly opakující se jevy v přírodě, které potom daly základy pranostikám,“ říká paní Vladimíra Jakouběová.
Podle ní slovo „pranostika“ pochází z řeckého „prognosis“, i Řekové znali tenhle jev. Do 18. a počátku 19. století se pranostikami zabývali astrologové a astronomové, na základě jejich studií a jejich objevů vznikala ustálená rčení, ustálená pravidla, která se poté dostala do lidové kultury.
„Sedlák na vesnici si k tomu přidal svoje poznání z přírody, to, jak si zaznamenával, co se v přírodě děje a opakuje. Tím si vytvořil vlastně přehled o tom, co se může stát,“ doplňuje.
„Pranostiky jsou specifické jen pro českou kulturu, všude jinde, i v okolních zemích, v Polsku, Německu, se tomu říká ‚hospodářská pověra‘ nebo ‚hospodářské rčení‘. Termín ‚pranostika‘ se používá jenom u nás,“ upozorňuje etnografka.
A co jednotlivé pranostiky značí? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
S Vladimírou Jakouběovou jsme nahlédli „do kuchyně“ Babiččiných receptů
Po celý rok ve všední dny pro vás etnografka Vladimíra Jakouběová a redaktor Jaroslav Hoření připravují Babiččiny recepty. Podívali jsme se „do kuchyně“ tohoto pořadu.
-
Dlaskův statek dnes lidem přibližuje život našich předků. Dřív sloužil i jako sklad JZD
Rozhlasová prohlídka historického Dlaskova statku v Českém ráji, který je od roku 2010 chráněn jako národní kulturní památka.
-
Pocty hejtmana Libereckého kraje 2023: Ocenění získala i naše kolegyně, paní Vladimíra Jakouběová
Ocenění hejtman uděluje od roku 2006 lidem, kteří působí v různých oblastech a svůj život či dílo zasvětili rozvoji a dobrému jménu nejen Libereckého kraje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.