Dokud pracuju, tak žiju. Jak přestanu, bude konec, říká českodubský řezbář Jindřich Souček
Zanedlouho 90letý Jindřich Souček z Českého Dubu má práci se dřevem jako koníčka od dětství. I dnes, kdy noha po dávné havárii sotva slouží, a ani ruka už není, co bývala.
Už jako kluk tupil tátovi dláta a hoblíky, takže vyučit se truhlářem byla jednoduchá volba. Po vojně se ale k truhlařině pracovně již nedostal. Až v důchodu bylo dost času na dávný koníček. A věnuje se mu dodnes. Pan Jindřich Souček z Českého Dubu přitom počátkem roku 2022 oslaví devadesátku. Podívat se za ním byl redaktor Jaroslav Hoření.
Jak dlouho už pan Souček se dřevem pracuje? Proč se truhlařině nevěnoval pracovně? Jakou roli v jeho životě sehrála dřevěná loutka? Proč přestal vyřezávat a jak se dostal k soustruhu na dřevo? A které dřevo je nejlepší na soustružení dřevěných kořenek? Poslechněte si rozhovor.
Jindřich Souček, mimo jiné vyřezal českodubský betlém a řadu dřevěných loutek. Jeho dalším koníčkem je fotografování.
Související
-
Umění s motorovkou: Cítím to umělecky a pálím to, jak to přijde, říká autor dřevěného betlému
Ani letos nechybí v jablonecké ulici Skřivánčí stezka dřevěný betlém. Jeho autor vyřezává sochy převážně v životní velikosti a každý rok je betlém bohatší o přírůstky.
-
Řemeslo žije: Nožééé, nůžkyyy, brousííím…
Dříve se nože používaly po desetiletí a o jejich ostří se starali brusiči. Dnes se jim v Jirkově věnuje Pavel Vondrovský. S tupým nožem se za ním vydal Jaroslav Hoření.
-
Zákulisí řemeslného dění: Setkání téměř rodinné na řezbářském sympoziu v Dolánkách u Turnova
Láska k řemeslu, vůně dřeva a parta lidí, kteří se stali rodinou. To jsou ingredience setkání, které se pod hlavičkou řezbářského sympozia koná na Dlaskově statku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka