Dětská arteterapie. Putovní výstava má veřejnost seznámit s problémy duševního zdraví mladistvých a dětí
Kresby, které děti malovaly při hospitalizaci na liberecké psychiatrii, byly v pondělí 17. dubna k vidění v libereckém Grandhotelu Imperial.
Díla vznikla jako arteterapie na téma naděje a duševní onemocnění. Rodinám s duševně nemocným pomáhá liberecké sdružení Tulipan, podle kterého se mladiství potýkají třeba s úzkostnými poruchami, poruchou příjmu potravy nebo přemýšlí o sebevraždě.
Podle ředitelky sdružení Tulipan Zory Machartové jsou alarmující i výsledky jejich vlastního šetření mezi lidmi ve věku 13 až 26 let.
Poslechněte si reportáž redaktora Tomáše Mařase.
Související
-
Smutek, nechuť cokoliv dělat, strach, co bude dál. Psychické problémy dětí sílí
S Janou Hlavovou, ředitelkou pedagogicko-psychologické poradny, si o tom, proč bychom měli s dětmi o jejich problémech mluvit, a kdy vyhledat pomoc, povídal Pavel Kudrna.
-
Kvůli strachu z vysvědčení už děti na Linku bezpečí tak často nevolají, hovorů ale neubylo
Konec školního roku býval tradičně obdobím, kdy se na pracovníky Linky bezpečí obracely děti kvůůli vysvědčení.
-
S psychologem: Válka rozděluje lidi na popírače, panikáře a realisty. Jak si udržet zdravý rozum?
Obavy z covidové epidemie se změnily ve strach z války, který má dopad na psychiku, zejména starších lidí a dětí. Hostem Dopoledne pod Ještědem byl psycholog Petr Moos.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.