Kvůli strachu z vysvědčení už děti na Linku bezpečí tak často nevolají, hovorů ale neubylo
Konec školního roku býval tradičně obdobím, kdy se na pracovníky Linky bezpečí obracely děti, které měly obavy, jak rodičům vysvětlí své špatné známky. Jestli to platí i letos a co případně děti v této době nejvíc trápí, zjišťovala redaktorka Johana Tománková.
Čtěte také
Konec školního roku byl pro Linku bezpečí zátěžovým obdobím dlouhou dobu. Děti se na pracovníky linky často obracely se strachem přinést domů vysvědčení se špatnou známkou. V posledních letech tomu tak ale už není.
Školy totiž zavedly online známkovací systémy, přes které sdílí s rodiči prospěch dítěte po celý školní rok. Děti tak nemají možnost případné špatné známky rodičům zatajit a tak se strach z odhalení nekumuluje na konec roku.
Hlavním probíraným tématem u dětí jsou poslední dobou depresivní stavy a úzkosti; v horších případech je to sebepoškozování, sebevražedné sklony, nebo dokonce pokusy o sebevraždu. „Druhými nejčastějšími jsou rodinné vztahy, děti často řeší vztahy vrstevnické i partnerské. A pak máme kategorii osobních témat, kdy řešíme somatické potíže, nemoci, i ekonomické problémy v rodině,“ řekla Českému rozhlasu sociální pracovnice Linky bezpečí Lucie Zelenková.
Co dělat, když se s dítětem „něco“ děje
Jakmile rodič zpozoruje, že s jeho dítětem není něco v pořádku, měl by najít správnou hranici, jak moc se vyptávat. Kdyby rodič na dítě příliš tlačil, mohlo by se ještě víc uzavřít. Pokud rodič odhalí u dítěte nějaký problém, neměl by dlouho čekat s vyhledáním odborné pomoci. Pracovníci z Linky bezpečí doporučují se o dítě aktivně zajímat a hlavně s ním trávit čas.
Související
-
Linka důvěry v Liberci oslavila 30 let. Komu pomáhá a jak
Za 30 let přijali pracovníci liberecké Linky důvěry přes 150 tisíc volajících, v průměru 5 000 kontaktů ročně. Služba je k dispozici prostřednictvím telefonu nebo e-mailu.
-
Linka bezpečí: Narůstají problémy s kyberšikanou
Ročně přijmou operátoři Linky bezpečí zhruba sedm tisíc hovorů z Libereckého kraje. Linka pomáhá dětem a mladistvým v Česku už 25 let. Co děti trápí a s čím se svěřují?
-
Smutek, nechuť cokoliv dělat, strach, co bude dál. Psychické problémy dětí sílí
S Janou Hlavovou, ředitelkou pedagogicko-psychologické poradny, si o tom, proč bychom měli s dětmi o jejich problémech mluvit, a kdy vyhledat pomoc, povídal Pavel Kudrna.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Lepší sloužit, než utíkat.‘ Mladí Ukrajinci stojí před dilematem, zda nastoupit na vojnu, nebo odejít
-
Kvůli tlaku na výkon v práci umírají už středoškoláci. V Jižní Koreji to vede ke zvýšené hrozbě sebevražd
-
Američanka po vzoru zabití šéfa UnitedHealthcare hrozila své pojišťovně. Stanula před soudem
-
ONLINE: Moskva začala používat severokorejské vojáky. Zapojila je ve značném počtu, říká Zelenskyj