Kvůli strachu z vysvědčení už děti na Linku bezpečí tak často nevolají, hovorů ale neubylo

21. červen 2022 14:00

Konec školního roku býval tradičně obdobím, kdy se na pracovníky Linky bezpečí obracely děti, které měly obavy, jak rodičům vysvětlí své špatné známky. Jestli to platí i letos a co případně děti v této době nejvíc trápí, zjišťovala redaktorka Johana Tománková.

Čtěte také

Konec školního roku byl pro Linku bezpečí zátěžovým obdobím dlouhou dobu. Děti se na pracovníky linky často obracely se strachem přinést domů vysvědčení se špatnou známkou. V posledních letech tomu tak ale už není.

Školy totiž zavedly online známkovací systémy, přes které sdílí s rodiči prospěch dítěte po celý školní rok. Děti tak nemají možnost případné špatné známky rodičům zatajit a tak se strach z odhalení nekumuluje na konec roku.

Hlavním probíraným tématem u dětí jsou poslední dobou depresivní stavy a úzkosti; v horších případech je to sebepoškozování, sebevražedné sklony, nebo dokonce pokusy o sebevraždu. „Druhými nejčastějšími jsou rodinné vztahy, děti často řeší vztahy vrstevnické i partnerské. A pak máme kategorii osobních témat, kdy řešíme somatické potíže, nemoci, i ekonomické problémy v rodině,“ řekla Českému rozhlasu sociální pracovnice Linky bezpečí Lucie Zelenková.

Co dělat, když se s dítětem „něco“ děje

Jakmile rodič zpozoruje, že s jeho dítětem není něco v pořádku, měl by najít správnou hranici, jak moc se vyptávat. Kdyby rodič na dítě příliš tlačil, mohlo by se ještě víc uzavřít. Pokud rodič odhalí u dítěte nějaký problém, neměl by dlouho čekat s vyhledáním odborné pomoci. Pracovníci z Linky bezpečí doporučují se o dítě aktivně zajímat a hlavně s ním trávit čas.

autoři: Johana Tománková , reČRoL
Spustit audio

Související