Dělalo se tu umělé hedvábí, proto „Silka“, představuje historii areálu Nisa Factory zakladatelka sdružení
Bývalá továrna Silka v Jablonci nad Nisou se díky novým majitelům proměnila nejen ve výrobu bižuterie, ale také v ateliéry pro veřejnost a galerii Nisa Factory, kde vystavují prestižní umělci z Jablonecka.
Lidé mířící z Jablonce nad Nisou do Bedřichova nepřehlednou rozlehlý areál bývalé Silky v Janovské ulici. Návštěvníkům tam v nově vzniklé galerii Nisa Factory přiblíží vznik bižuterie na Jablonecku virtuální průvodce. Bývalá továrna Silka ale měla původně jiné, i když tradiční zaměření.
„Původně tady byla přádelna textilní továrny, Herzigovy textilní továrny. Název Silka pochází z dob textilní tradice, protože se tady dělalo umělé hedvábí. Textilní továrnou byla do začátku 50. let 20. století. Až na začátku 50. let přišlo rozhodnutí, že textilní výroba zde skončí a začne tady výroba bižuterní,“ vysvětluje zakladatelka občanského sdružení Nisa Factory a zároveň jednatelka společnosti na výrobu bižuterie Zuzana Slámová.
Jaký byl příběh továrny, která znovu nabyla svou historickou podobu? A co se je možné tam vidět a dělat teď? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Vidíte v obrazech něco jiného než autor? V jablonecké galerii Nisa Factory o tom můžete dát vědět
Vidět v obrazech něco jiného než autor, není až tak neobvyklé. Většinou se o tom mezi návštěvníky výstav jenom šušká. V Nisa Factory mohou návštěvníci obrazy pojmenovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.