Děda byl taky švec, byl jsem k tomu vedenej, říká turnovský „kouzelník“

12. říjen 2020

Možná jste si mysleli, že ševci už existují jenom v pohádkách. Ale není tomu tak, redaktor Jaroslav Hoření navštívil ševcovskou dílnu v Turnově.

Prochozená podrážka, rozpáraný šev, roztrhaná nebo prodřená pata, to jsou časté závady, kvůli kterým boty končí v popelnicích. Za starých časů se boty spravovaly, švec byl prakticky v každém městě. Dnes jich už mnoho není, ale jednu krámek s ševcovskou dílnou objevil redaktor Jaroslav Hoření v Turnově.

Jak mu prozradil Dušan Barchánek, mají kolegu „kouzelníka“, který ševcovinu dělá už 20 let. „Děda byl taky švec, byl jsem k tomu vedenej,“ říká Pavel Havrdlík. Vybavení má po dědovi, a jak dodává, je to stará klasika, ševcovské lepidlo a šicí stroj Minerva, lepšího podle něj nic není.

V turnovské ševcovské dílně umí nejen opravovat boty, ale také kabelky či batohy. K ševcovi se chodí i s novými botami, třeba zúžit či rozšířit kozačky nebo rozklepat odírací paty. A co se vyplatí spravovat? Poslechněte si to v reportáži.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová