Děda byl taky švec, byl jsem k tomu vedenej, říká turnovský „kouzelník“

12. říjen 2020

Možná jste si mysleli, že ševci už existují jenom v pohádkách. Ale není tomu tak, redaktor Jaroslav Hoření navštívil ševcovskou dílnu v Turnově.

Prochozená podrážka, rozpáraný šev, roztrhaná nebo prodřená pata, to jsou časté závady, kvůli kterým boty končí v popelnicích. Za starých časů se boty spravovaly, švec byl prakticky v každém městě. Dnes jich už mnoho není, ale jednu krámek s ševcovskou dílnou objevil redaktor Jaroslav Hoření v Turnově.

Jak mu prozradil Dušan Barchánek, mají kolegu „kouzelníka“, který ševcovinu dělá už 20 let. „Děda byl taky švec, byl jsem k tomu vedenej,“ říká Pavel Havrdlík. Vybavení má po dědovi, a jak dodává, je to stará klasika, ševcovské lepidlo a šicí stroj Minerva, lepšího podle něj nic není.

V turnovské ševcovské dílně umí nejen opravovat boty, ale také kabelky či batohy. K ševcovi se chodí i s novými botami, třeba zúžit či rozšířit kozačky nebo rozklepat odírací paty. A co se vyplatí spravovat? Poslechněte si to v reportáži.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.