Covid-19: Co dělat při příznacích, jaké léky mít doma a co sledovat? Praktický návod od lékařů
Ve většině případů je onemocnění covid-19 možné léčit doma. Praktická brožura, kterou Českému rozhlasu poskytl primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle, odpovídá na základní otázky, jak postupovat a kdy domácí léčba přechází v nemocniční.
Praktický návod pro pacienty a jejich blízké napsali primář infekčního oddělení nemocnice v Českých Budějovicích Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý a lékař Rolando Arias Anaya.
Významná část lidí nakažených koronavirem nemá podle lékařů žádné projevy onemocnění. Mezi typické příznaky patří suchý dráždivý kašel, horečka, bolesti svalů a hlavy, dušnost, bolest v krku a další.
V příručce autoři radí, jaké léky je dobré mít v domácí lékárničce, jak postupovat při podezření na onemocnění covid-19, jak zajistit domácí péči a jak poznat, že už je nutná hospitalizace v nemocnici.
V domácí izolaci doporučují nemocnému mimo jiné pobyt v samostatném dobře větraném pokoji, konzumování stravy odděleně od ostatních členů domácnosti, časté mytí rukou, správnou likvidaci odpadu. Připomínají ale také potřebu pravidelného pohybu nebo vzdáleného kontaktu s rodinou a přáteli.
Kompletní návod pro domácí léčbu covidu-19 si prohlédněte zde:
Související
-
Přísnější opatření, přísnější kontroly. Hygienici v Libereckém kraji kontrolují restaurace průběžně
Od 1. listopadu platí kvůli nárůstu nových případů covidu-19 přísnější opatření pro vstup do restaurací. Od 4. listopadu se měly také zpřísnit kontroly hygieniků.
-
Bezinfekčnost: Na návštěvu domova seniorů mírnější podmínky, než do baru. Vedení domovů to kritizuje
Chystáte se na návštěvu do domova pro seniory? Pak vám stačí starší test na koronavirus, než jaký potřebujete, když jdete do restaurace na oběd.
-
Nová protikoronavirová opatření: Platnost a úhrada testů, roušky ve školách, kontroly v restauracích
V Česku přibývá nakažených koronavirem. Od 1. listopadu proto platí přísnější protiepidemická opatření, která mají šíření nákazy zbrzdit. Týkají se škol i restaurací.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.