Česká krajina je schopna v sobě udržet o polovinu méně vody, než před 100 lety. Co nás čeká dál?

Ředitel iQLANDIA Pavel Coufal opět v roli moderátora. Tentokrát si do pořadu Setkání u mikrofonu pozval profesora Technické univerzity v Liberci Josefa Šedlbauera. A protože 22. dubna je Den Země, povídali si o vodě a krajině.

Pavel Coufal (vlevo) s profesorem Josefem Šedlbauerem

Josef Šedlbauer pochází z Posázaví, nyní žije v Liberci, patří k nejmladším českým profesorům a přednáší na Technické univerzitě v Liberci mimo jiné i o životním prostředí.

„Ještě před 100 lety byla česká krajina schopná v sobě udržet asi 10 miliard kubíků vody, teď jsme zhruba na polovičce. O tu polovinu jsme přišli tím, že jsme si část půdy zastavěli, ale hlavně kvůli tomu, jak nakládáme s krajinou,“ připomněl na úvod profesor Šedlbauer.

Jak je na tom naše krajina s vodou teď? Co je dobrého na skleníkovém efektu? Souvisí výskyt tornád s globálním oteplováním? Co nás v souvislosti s klimatickými změnami čeká v nejbližších letech? Zbrzdí válka na Ukrajině tzv. „green deal“? A kolik litrů vody spotřebuje denně průměrný Čech? Poslechněte si záznam rozhovoru.

autoři: Pavel Coufal , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová