Člověk musí mířit vysoko, aby aspoň něco trefil, říká dopravní expert Budský o záměru Platformy Vize 0

Nula mrtvých a vážně zraněných na silnicích. Takový je cíl Platformy Vize 0, která sdružuje dopravní experty. Jedním z nich je i Roman Budský, kterého si do Setkání u mikrofonu pozval Pavel Kudrna. Tématem pořadu byla bezpečnost na silnicích.

Čtěte také

„Naším dlouhodobým cílem je nula mrtvých a vážně zraněných na silnicích. Tím jsme se přihlásili k prapůvodní vizi, kterou přijala švédská vláda. Vůbec celé Švédsko se s ní ztotožnilo. Říká se tomu filozofie vize nula,“ přiblížil Roman Budský původ myšlenek, kterými se řídí Platforma Vize 0. Švédské silnice přitom podle něj patří k nejbezpečnější na světě.

„Někdy se to špatně vykládá, jakože se nebude bourat. To je ovšem chyba. Počítá se s tím, že dokud budou za řídítky a volanty sedět lidé, dopravní nehody budou. Nicméně je potřeba udělat taková opatření, aby žádná z nehod neskončila zmrzačením, nebo dokonce zabitím člověka. Je to úkol na straně odborníků, aby navrhovali zákony, infrastrukturu, vozidla, způsob přípravy řidičů tak, aby se pokud možno zamezilo závažným dopravním nehodám,“ doplnil dopravní expert.

Podle něj je důležité, aby dobře nastavená pravidla dodržovali také ostatní účastníci silničního provozu. Tedy motoristé, cyklisté i chodci. Nula mrtvých je podle něj ideálem, kterého se nejspíš nikdy nedocílí. To ale neznamená, že by o to lidé neměli usilovat.

„Jak se říká, že člověk musí mířit hodně vysoko, aby aspoň něco trefil. To je vlastně ono. Na druhou stranu, dá se říct, že skutečně se z dlouhodobého hlediska snižují počty mrtvých na našich silnicích. Říkáme si tedy, že to smysl má,“ dokončil Budský.

Co ještě dělá Platforma Vize 0? Boural někdy Roman Budský? A jak se stal dopravním expertem? Poslechněte si záznam pořadu.

autoři: Pavel Kudrna , reČRoL
Spustit audio

Související