Čerstvý pytlík z liberecké univerzity. Pečivo v něm má vydržet jako čerstvé déle než týden
Pro mnohé to je každodenní otázka: Jak naložit s pár dní starým pečivem? K zakousnutí moc neláká, ale vyhodit se ho lidem nechce. Vědci z Technické univerzity v Liberci nabízí řešení; vyrobili speciální sáček na pečivo, který díky nanomembráně prodlužuje čerstvost o až několik dní.
Čtěte také
Na první pohled vypadá jako ohromný palčák, nebo štucel, s nápisem Čerstvý pytlík. Vejde se do něj půl standardního bochníku chleba. „Je to prototyp. Do výroby by měly jít dvě velikosti, jedna na klasický oválný bochník a jedna na bochník typu Šumava a podobně,“ vysvětluje Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci.
Sáček má gumičku, otvor se přehne a chleba vydrží čerstvý. „Měl by vydržet 5 až 9 dní, záleží na typu chleba,“ dodává Roman Knížek
Čerstvý pytlík testovali praktickými testy. Připravili prototyp, nakoupili pečivo a testovalo se. Než se dostali ke správnému typu sáčku, vznikly asi 4 prototypy. „Tam se musí udělat optimální klima. Když mě paní Gaspárová oslovila, abych pro ni vyvinul pytlík na ten chleba, tak jsem si říkal, že to bude hned. Mám v šuplíku takovou membránu, to vytáhneme a uděláme to. Jenže v té chleba vydržel jako v kterémkoliv jinem pytlíku, i igelitovém,“ popisuje vědec.
Membrána, kterou použili jako první, byla nejvíce paropropustná a to pro pečivo není dobré. Až čtvrtý typ, s minimálně paropropustnou membránou se ukázal pro pečivo jako ideální. Sáček ale není jen z membrány.
„Jsou tam tři materiály. Vrchní, který je vidět, je len. Uvnitř sáčku je membrána nalaminovaná na osnovní pleteninu. Ta osnovní pletenina je tam z toho důvodu, že pečivo a některé chleby mají ostré kůrky, tak aby membránu nepoškodili,“ vysvětluje Roman Knížek.
Čerstvý pytlík, tedy pytlík na pečivo, vznikl na základě poptávky. „Na odborníky z naší katedry se obrátila paní Gáspárová ze společnosti Invala, která provozuje chráněné dílny, mimo jiné šicí dílny. Kromě toho, že šijí pro třetí subjekty, chtěli přijít na trh s nějakým vlastním produktem,“ uvedl mluvčí univerzity Radek Pirkl.
Kolik chlebů a rohlíků padlo na zkoušení? Poslechněte si reportáž redaktora Tomáše Mařase.
Související
-
Ve tmě svítí a na silnicích by mohla zachraňovat životy. Vědci z TUL vyvinuli speciální textilii
Vědci z Textilní fakulty liberecké Technické univerzity vyvinuli nový textilní materiál. Čím je výjimečný a kde všude jej bude možné využít?
-
Vlákenné mikroplasty z oblečení mohou být dlouhodobě zátěží. Jak vznikají a čím člověku škodí
Na liberecké univerzitě zkoumají vlákenné mikroplasty, které se uvolňují do ovzduší. Profesor Jakub Wiener zatím zjistil, jak se textilie chovají, a jak úlomky vznikají.
-
Nanomembrána se speciálními vlastnostmi: V Liberci vyvinuli materiál pro bundy českých olympioniků
Český olympijský výbor představil oděvy konceptu Made in Czech Republic. Součástí kolekce je také bunda s nanomembránou, kterou vymysleli na Technické univerzitě v Liberci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.