Na liberecké univerzitě umí využít textilní odpad. Recyklují oděvy včetně zipů, knoflíků a podšívek

8. listopad 2023

Vědci z Technické univerzity v Liberci našli způsob, jak využít tuny textilního odpadu. Celé oděvy mění na nový materiál. K čemu je určený, zjišťoval redaktor Tomáš Mařas.

Výrobek z materiálu z rozemletých oděvů

Recyklace textilu snad nikdy nebyla jednodušší. Celou bundu i například kalhoty včetně zipu a druků, je možné rozemlít, směs zalít pryskyřicí a nový materiál použít třeba jako stavební, při výrobě nábytku a je možné z něj vyrobit i kryt motoru.

Novinku vyvinuli na liberecké univerzitě. S nápadem na využití textilního odpadu přišla za odborníky Diakonie Broumov, která se zabývá svozem, tříděním a recyklací použitého textilu z domácností v České republice.

Podle Pavla Hendrichovského z diakonie měsíčně vytřídí až 500 tun textilního odpadu, z toho zhruba 20 % zatím končí na skládkách a ve spalovnách. „Třídíme ty dobré věci, materiály, které jsou ještě potřeba. Silonový materiál se dá například použít na zelené střechy, silon dokáže absorbovat vodu s hlínou až 30 let, to je zajímavé. Ale musíme třídit i ty, co jsou nepoužitelné, a ty vícedruhovky nikdo nechce,“uvedl.

Vědci teď prověřují fyzikální vlastnosti textilního recyklátu; například jeho odolnost vůči vyšším teplotám. „Bude to záležet na použití toho textilního odpadu. Teď jsme zpracovávali odpad od firmy Deva, který používají hasiči, tam už jsme na poměrně vysokých teplotách,“ vysvětlil vedoucí katedry hodnocení textilií Roman Knížek.

Na univerzitě natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související