Vlákenné mikroplasty z oblečení mohou být dlouhodobě zátěží. Jak vznikají a čím člověku škodí

15. březen 2023

Na liberecké univerzitě zkoumají vlákenné mikroplasty, které se při oblékání nebo usazení v křesle uvolňují do ovzduší. Z dlouhodobého hlediska mohou představovat pro organismus zátěž. Profesor Jakub Wiener zatím zjistil, jak se jednotlivé textilie chovají, a jak úlomky vznikají.

Čtěte také

S každým obléknutím svetru, nebo usazením v autosedačce, se do vzduchu uvolní mikroplasty, které přitom lidé vdechují. Pro lidský organismus to může být další zátěž a vlastně se stále neví, jak mohou být mikroplasty nebezpečné.

Výzkumem tohoto problému se zabývá profesor liberecké univerzity Jakub Wiener. Podle něj by se spotřebitelé prozatím mohli zaměřit při nákupu na textilie, které uvolňují méně mikroplastů. Textilní fakulta chce v budoucnu vyřešit i výrobu textilií, která by uvolňovala co nejméně vlákenných polymerů.

S profesorem Wienerem natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.