Čejky vyměnily mokřady za pole. Dobrovolníci se učí, jak je najít a ochránit

25. říjen 2024

Za posledních 40 let poklesl počet čejek chocholatých v naší krajině o až 80 procent. Jejich původní hnízdiště, tedy mokřady a podmáčené louky, vymizely a čejky začaly hnízdit na polích. Tam ale jejich nenápadná hnízda likviduje zemědělská technika.

Černobílá akrobatka s chocholkou, tak se říká čejkám chocholatým, které patří mezi nejrychleji ubývající ptačí druhy naší krajiny. Zvrátit tento proces se snaží Česká společnost ornitologická třeba vyhledáváním a ochranou jejich hnízdišť. Samozřejmě hlavně na jaře, ale už na podzim to trénovali na poli u České Lípy.

„Máme tady dobrovolníky, které se snažíme naučit mapovat hnízda čejek a tím je ochránit. Protože pokud čejky hnízdí na poli, jsou jejich hnízda často zničeny zemědělskou technikou při zemědělských pracích,“ vysvětluje Martin Bacílek, vedoucí oddělení ochrany ptáků České společnosti ornitologické.

Podle něj mohou na jaře dobrovolníci hnízda označit a poté se domluvit se zemědělci, aby hnízdo objeli. Čejky je nutné hlídat proto, že jsou to ptáci, kteří dřív hnízdili v mokřadech. Těch ale v posledních desetiletích velmi ubylo a čejky se přestěhovali na pole, kde jsou na jaře kaluže roztátého sněhu nebo po deštích. Ptáci jsou tam ale v ohrožení.

Jak se na hlídání čejek dívají dobrovolníci? A proč se hlídání hnízd trénuje na podzim? Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.