Čejky vyměnily mokřady za pole. Dobrovolníci se učí, jak je najít a ochránit

Čejky jsou jedním z nejrychleji ubývajících druhů ptáků u nás. Vyměnily totiž mokřady za pole
Za posledních 40 let poklesl počet čejek chocholatých v naší krajině o až 80 procent. Jejich původní hnízdiště, tedy mokřady a podmáčené louky, vymizely a čejky začaly hnízdit na polích. Tam ale jejich nenápadná hnízda likviduje zemědělská technika.
Černobílá akrobatka s chocholkou, tak se říká čejkám chocholatým, které patří mezi nejrychleji ubývající ptačí druhy naší krajiny. Zvrátit tento proces se snaží Česká společnost ornitologická třeba vyhledáváním a ochranou jejich hnízdišť. Samozřejmě hlavně na jaře, ale už na podzim to trénovali na poli u České Lípy.
„Máme tady dobrovolníky, které se snažíme naučit mapovat hnízda čejek a tím je ochránit. Protože pokud čejky hnízdí na poli, jsou jejich hnízda často zničeny zemědělskou technikou při zemědělských pracích,“ vysvětluje Martin Bacílek, vedoucí oddělení ochrany ptáků České společnosti ornitologické.
Podle něj mohou na jaře dobrovolníci hnízda označit a poté se domluvit se zemědělci, aby hnízdo objeli. Čejky je nutné hlídat proto, že jsou to ptáci, kteří dřív hnízdili v mokřadech. Těch ale v posledních desetiletích velmi ubylo a čejky se přestěhovali na pole, kde jsou na jaře kaluže roztátého sněhu nebo po deštích. Ptáci jsou tam ale v ohrožení.
Jak se na hlídání čejek dívají dobrovolníci? A proč se hlídání hnízd trénuje na podzim? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Den mokřadů: Vycházkou kolem Velkého Písečáku s Českou společností ornitologickou
V rámci Světového dne mokřadů, který připadá na 2. únor, se koná řada poznávacích vycházek. V Libereckém kraji to bude kolem rybníku Velký Písečák.
-
Ptačí park Mnišské louky u České Lípy tepe životem. Jaké ptačí druhy tam můžete vidět?
Mokřiny v zákrutu Ploučnice u České Lípy přeměňuje Česká společnost ornitologická na Ptačí park Mnišské louky. Více řekl Pavlu Kudrnovi ornitolog Martin Bacílek.
-
Česká krajina je schopna v sobě udržet o polovinu méně vody, než před 100 lety. Co nás čeká dál?
Ředitel iQLANDIA Pavel Coufal opět v roli moderátora. Tentokrát si do pořadu Setkání u mikrofonu pozval profesora Technické univerzity v Liberci Josefa Šedlbauera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.