Býval nejvýstavnějším obchodním palácem v nově vzniklé čtvrti Kristiánov: Bergrův dům
Klasicistní stavba v liberecké ulici 8. března nebudí na první pohled příliš zvědavosti nebo nadšení. Dnes totiž postrádá svou původní eleganci. Je to ale dům se zajímavou historií, který si pozornost určitě zaslouží.
V roce 1791 postavil Johann Josef Kunze na tehdejší Panské ulici, honosné třídě plné klasicistních staveb dům pro Georga Bergera. Kristiánov byl výstavní čtvrtí a Georg Berger byl významnou osobností, která začala utvářet tvář Liberce, tehdejšího Reichenbergu.
Historií i současností Bergerova paláce provedl redaktora Tomáš Mařase Mgr. Petr Freiwillig z Národního památkového ústavu.
Související
-
Liberecké tiskárny se mění. Ze zchátralého areálu bude výstavní čtvrť
Rozlehlý areál koupil developer Jan Konhefr, a chce ho změnit na moderní čtvrť s byty a kancelářemi. 200 let staré vily zachová a opraví, stejně jako bývalé tovární bloky.
-
Minulost a budoucnost areálu libereckých tiskáren
Třetí díl seriálu o architektuře města Liberce představuje zajímavou historii areálu libereckých tiskáren, jeho současnost, ale i výhledy do budoucnosti.
-
Liberecká výšina je opět otevřená. Stane se tamní restaurace znovu legendou?
Liberecká výšina po přestavbě interiérů opět ožila. Otevřela před týdnem a přilákala spoustu návštěvníků. Zjišťovali jsme, jak to tam vypadalo o tomto víkendu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová