Botanická zahrada v Liberci vypráví příběhy jablek. Dozvíte se třeba, která česká odrůda byla ve vesmíru
Liberecká botanická zahrada návštěvníkům představuje zajímavé druhy jablek a příběhy jejich vyšlechtění. V areálu je k vidění 61 odrůd, od historických až po nejnovější. Výstava potrvá až do 18. února.
„Výstava chce představit příběhy šlechtění jablka. Ukazujeme od úplně historických odrůd, třeba ze 17. a z 19. století, přes klasické tržní odrůdy. Gró té výstavy je moderní šlechtění jabloně, které se uskutečňuje pod hlavičkou Akademie věd České republiky,“ vysvětlil vědecký kurátor zahrady Miroslav Srba.
Některá jablka, která vznikla u nás, získala věhlas v cizině a pak se vrátila na český trh. Patří mezi ně odrůda Topaz. „V další generaci z toho Topazu vyšlechtili odrůdu Opal. Ta se ohromně prosadila zvlášť v teplých oblastech Spojených států, v Argentině, Chile. Dokonce Američani vyslali tuto odrůdu astronautům na Mezinárodní vesmírnou stanici,“ přiblížil Miroslav Srba.
Výstava v liberecké botanické zahradě představuje jablka a jejich šlechtitelský příběh. Málokdo ale ví, že největší příběh šlechtění jablek se u nás odehrál po druhé světové válce.„Američtí šlechtitelé nám poslali rouby amerických odrůd v rámci potravinové pomoci. A ti čeští šlechtitelé to dokázali zvednout ze země a využít k tomu, co tady ukazuje na výstavě,“ doplnil kurátor. Návštěvníci se mohou seznámit i s odrůdami, které dostali osvědčení teprve na konci loňského roku, jako například Camelot nebo Lyra.
Související
-
Botanická zahrada chce na zalévání využívat dešťovou vodu. Mohla by tak uspořit desetitisíce ročně
V Liberci spadne ročně v průměru 770 milimetrů srážek. To je potenciál, který chce v budoucnu využít botanická zahrada pro zalévání rostlin.
-
Výstavy, kavárna i úspory energií. Nový ředitel botanické zahrady Václav Lenk prozradil své plány
Exotické rostliny i budoucnost Botanické zahrady Liberec. Pozvání do pořadu Setkání u mikrofonu přijal Václav Lenk, který je novým ředitelem této instituce.
-
Jablka budoucnosti? Dužnina bude chruplavá, pevnější a rozplyne se na jazyku
Vypěstovat nové odrůdy trvá dlouhá desetiletí. Práci tak odborníkům v experimentálních sadech a následně i v laboratořích usnadňují moderní technologie.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šestiletý chlapec sjel při povodních v autě do Vltavy. Z potápějícího vozu ho zachránce vytáhl skrz okno
-
Klaunské auto bez kvalifikace. Trump vybírá velvyslance, často bez diplomatických zkušeností
-
Rozhovor roku: Novinařina není zločin, říká oceněná Alsu Kurmaševová
-
V areálu bývalých kasáren v Bruntále hoří. Propadla se střecha, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu