Z branky jsem sledoval, jak posunují, lokomotiva jezdila až k naší zahradě, vzpomíná Jan Luštinec

30. listopad 2022

Emeritní ředitel jilemnického muzea Jan Luštinec, úspěšný autor a držitel Pocty hejtmana Libereckého kraje 2022, s kolektivem dokončil novou knížku věnovanou lokálce Martinice – Jilemnice – Rokytnice. O unikátní železnici se čtenáři dozví i dosud nepublikované informace.

Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších vydal v listopadu 2022 svoji první publikaci. Nemůže být o ničem jiném než o historii tamní lokálky do Rokytnice nad Jizerou. V čele autorského kolektivu Jaromíra Řehořka a Jaroslava Vydry stál historik, emeritní ředitel jilemnického muzea Jan Luštinec.

„Já jsem bydlel pod nádražím a tam se vždycky posunovalo. Tenkrát jezdily dva páry nákladních vlaků denně a vždycky to posunování se mně nesmírně líbilo. Šel jsem si ven na zahradu, tam jsem si vylezl na branku, sedl jsem si na ni, a sledoval, protože ta lokomotiva zajížděla až naší zahradě, jakým způsobem se to dělá, to byl nádherný zážitek vždycky, já jsem na tom opravdu vyrostl,“ zavzpomínal Jan Luštinec na počátky své lásky k železnici.

„Ale nejen to! Já jsem tou dráhou jezdil, mně se nesmírně líbila,“ dodal.

V knize jsou nejen zážitky pana Luštince, ale historické fotografie, historické plány, různé žádosti, různá povolení, některé z fotografií dokonce nebyly ještě nikdy publikovány.

Do nové knížky o železnici s Janem Luštincem nahlížel redaktor Jaroslav Hoření. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související