Ani na mostě, ani kamenný. Rýnovickou náves opět po rekonstrukci zdobí litinový Jan Nepomucký
Víc než 300 tisíc korun věnovala jablonecká radnice na rekonstrukci litinové sochy svatého Jana Nepomuckého v Rýnovicích. Tamní obyvatelé, kteří na památku upozornili, ji slavnostně odhalili při rozsvěcení adventního stromu.
Čtěte také
„Tato socha je symbolem našeho společenství. Dej, ať je symbolem pro ty, kdo toto společenství vytváří, ať si ochotně navzájem pomáháme,“ požehnal zrekonstruované soše svatého Jana Nepomuckého na pomyslném náměstíčku v Rýnovicích farář Michal Podzimek.
Víc o minulosti sochy prozradil znalec jablonecké historie Marek Řeháček: „Jan z Nepomuku byl postaven na takzvané Rýnovické návsi v roce 1857. Jeho mecenášem byl místní továrník Priebsch. Rodina Priebschů byla velmi významná. Priebschovi byli skoro u všeho významného. Dokonce shodou okolností pořídili ve stejné době, v polovině 19. století, litinovou křtitelnici do místního kostela.“
„Asi měli nějakou zálibu v té litině. Bylo to velmi netypické, i v té době. Na druhou stranu, byla to trošku konfekční záležitost. To je možná zajímavostí té věci, protože na téměř každé návsi, na každém druhému mostě tady u nás v kraji stojí socha Johánka z Nepomuku. Ale je zajímavé, že tady právě nestal ani na mostě a ani nebyl kamenný,“ dodává.
A pokračuje: „Salmovské železárny v Blansku, pozdější ČKD Blansko kousek od Brna, vlastně vyrábělo uměleckou litinu.“ Nešlo tedy o běžný materiál, ani o běžný proces tvorby, spíš o průmyslovou výrobu.
„Téměř tak by to bylo možné říct. Dokonce jsem viděl katalog té jejich produkce, jak si člověk mohl vybrat konkrétní velikost, konkrétního svatého. Takže v té době to opravdu byla záležitost do jisté míry konfekční. Shodou okolností se podařilo zjistit, že vlastně úplně stejný Johánek z Nepomuku stojí do dneška na návsi v rakouské vesničce mezi Vídní a Brnem,“ doplňuje Marek Řeháček.
Čím je podle něj socha v Rýnovicích významná? A jak hodnotí její rekonstrukci? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Historie Jablonce psaná hroby. Reportáž z komentované prohlídky hřbitova v Rýnovicích
Historii starých německých hřbitovů se věnuje výstava v jablonecké galerii Nisa Factory. Patří mezi ně například hřbitovy v Jindřichově, Maxově nebo Rýnovicích.
-
Hříšný Jablonec: Historie bižuterního velkoměsta na přelomu 19. a 20. století
Šantány, slavná jména i první striptýz. A milionáři, podvody i atentáty. To vše byl Jablonec nad Nisou na přelomu 19. a 20. století. Historii přibližuje historik Petr Nový.
-
Vzniklo na bývalém hřbitově, a jezdí tam i diváci z okolí. 60 let jabloneckého letního kina
Jablonecké letní kino si připomíná 60 let od svého vzniku. Na jeho historii i současnost se ředitele Kultury Jablonec Jakuba Gerše ptala redaktorka Jana Švecová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.