Historie Jablonce psaná hroby. Reportáž z komentované prohlídky hřbitova v Rýnovicích
Historii starých německých hřbitovů se věnuje aktuální výstava v galerii Nisa Factory v jablonecké části Mšeno. Patří mezi ně například hřbitovy v Jindřichově, Maxově nebo Rýnovicích. A právě na poslední jmenovaný se v rámci komentované prohlídky výstavy i samotného hřbitova vydala reportérka Jana Švecová. Průvodcem byl Milan Bajer z jablonecké radnice.
„Je to jediný jablonecký hřbitov, který je památkově chráněný. Za to vděčí především hrobce, která se nachází uprostřed hřbitova. Je to hrobka významného rodu Priebschů, který měl ve Smržovce největší továrnu na sukno. Ta továrna později připadla další slavné jablonecké rodině, to byli bratři Mahlovi. Gebrüder Mahla se ta firma jmenovala, a ti tam později vyráběli knoflíky,“ přiblížil Milan Bajer.
„Jsou tady sklářské rodiny, které zabírají celou západní zeď. Tam jsou moc hezké hrobky, mimo jiné jsou tam i členové rodiny Priebschů. Ti, kteří se nevešli do hrobky. Ta má ještě podzemní část, kam se veřejnost nedostane, ale ta nadzemní část je moc hezká, vypadá jako kaplička nebo kostel, jsou tam vitrážová okna,“ uvedl Bajer další zajímavosti k rýnovickému hřbitovu, který pochází už z konce 17. století.
Kolik v Jablonci bylo a je hřbitovů
„V Jablonci je momentálně sedm hřbitovů, těch zrušených bylo pět. Z toho dva malé hřbitůvky, které předcházely tomu, který se v současné době nachází v ulici Na Roli,“ prozradil Bajer. Další ze zrušených hřbitovů, židovský, se nacházel na dnešním sídlišti Šumava v místech, kde bývala pošta.
„Na sídlišti Mšeno se nacházel hřbitov křesťanský. Další zrušený hřbitov byl v Lukášově, ten dnes připomíná alespoň smírčí kříž. Po těch ostatních jmenovaných nezůstaly žádné památky,“ doplnil Milan Bajer.
O výstavě
Výstava Hier ruht begraben - Zde odpočívá v pokoji v jablonecké galerii Nisa Factory představuje stovky frotáží sejmutých z náhrobních kamenů na zaniklých i existujících hřbitovech bývalých Sudet, zejména v oblasti Krušných hor, Broumovska a Jablonecka.
Frotáž je technika přenášení reliefů na papír. Návštěvníci výstavy se tak můžou seznámit s typy písem používaných na náhrobních kamenech v různých lokalitách českého pohraničí. Expozice bude přístupná do 22. listopadu.
Související
-
V Liberci sanují propadliny v parku v Budyšínské ulici. V řadě z nich jsou zbytky původního hřbitova
Liberecký park v Budyšínské ulici, kde dříve býval hřbitov, se změnil v archeologické naleziště. Začala se tam propadat půda, ve které jsou často lidské ostatky.
-
Svátek všech svatých nebo Památka zesnulých? Jak je to s Dušičkami
Na přelomu října a listopadu míří mnoho lidí na hřbitov, zavzpomínat na ty, kteří jim odešli. Na tento čas připadají Dušičky. Ale kdy je ten správný den?
-
Jedinečné Svaté schody v Krásné budou poprvé k vidění během státního svátku
V Kostele svatého Josefa v Krásné na Jablonecku byla dokončena milionová rekonstrukce unikátních Svatých schodů a kaple, ve které restaurátoři odkryli původní výmalbu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Lidé zasažení povodněmi mohou nechat otestovat své studny už jen do neděle. V pořádku jich je jen desetina
-
ŽIVĚ: Viktoria Plzeň hraje s Manchesterem United bez branek. Duel Evropské ligy vysílá Radiožurnál Sport
-
Kreativní účetní, nebo zodpovědní hráči? Česko skládá dvě procenta HDP na obranu z různých resortů
-
ONLINE: Moskva podporuje Orbánův plán na příměří s Ukrajinou. Ta ale návrh podle Ruska odmítla