Svátky spojují: V jablonecké galerii je k vidění jizerskohorský betlém od pražského výtvarníka

3. prosinec 2024

V Jablonci nad Nisou je k vidění zbrusu nový jizerskohorský betlém. Kdo je jeho autorem a na jaké známé místo, výjevy z narození Ježíška situoval, se vypravila zjistit redaktorka Jana Švecová.

Galerista Jan Strnad

Už čtvrtým rokem připravuje jablonecká galerie My volný cyklus výstav Vánoce s českými malíři. Po Marii Fischerové Kvěchové, Jiřímu Škopkovi či Vojtěchu Kubaštovi, oslovila galerie současného výtvarníka.

„Letos to je pražský výtvarník Pavel Pecina, ilustrátor knížek pro děti. On se asi 10 let věnuje betlémářství, už vytvořil řadu betlémů,“ prozradil galerista Jan Strnad.

V okolí betléma je rozeznatelný Panský dům na Jizerce. „To není náhoda, Pavel Pecina si vybral z těch možností, které se mu nabízeli, Jizerku, je to typické, ikonické místo pro Jizerské hory a tak tam umístil různé stavby. Pracoval s různými historickými fotografiemi a také především zapojil svoji výtvarnou fantazii, takže tam můžeme vidět i někde v pozadí Hejnice a Štěpánku, jako další symboly toho našeho kraje,“ potvrzuje galerista.

Jak se pražský autor dostal k tvoření jizerskohorského betlému? Jaké další betlémy galerie My vystavuje? A jaké další sváteční výstavy v kraji připravili? Poslechněte si záznam rozhovoru.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.