120 let Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Výročí připomenou akce i výstavy

15. leden 2024 11:40

Jablonecké Muzeum skla a bižuterie spravuje největší kolekci bižuterie na světě a jednu z největších evropských veřejných sbírek skla. Poprvé se veřejnosti otevřelo v roce 1904.

V roce 2024 oslaví Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou 120 let od svého založení. Připomínka výročí bude přítomná po celý tento rok. Muzeum připravilo několik speciálních akcí a chybět nebudou zajímavé výstavy.

Většina oslav bude spojená s akcí pro veřejnost. První bude na konci dubna odhalení plastiky sklářské výtvarnice Gizely Šabókové v prostoru pod převisem přístavby v parku. „Původně jsme tam chtěli mít odpočinkové místo s lavičkami, což se nám úplně neosvědčilo, takže jsme se rozhodli, že ho zaplníme něčím smysluplným, bude to umělecké dílo,“ prozradila ředitelka muzea Milada Valečková. Murál na fasádě betonové přístavby muzeum odhalí v květnu při muzejní noci.

Zpřístupnění hracích prvků v parku a křest dětského průvodce, který výtvarně upraví kreslíř Petr Urban, a maskota chystá muzeum na 21. června, kdy uspořádá speciální akci pro děti. Další Dny s muzeem plánuje na léto, budou součástí akcí Křehká krása a Jablonecké Perle.

Zářijové Dny evropského dědictví spojí s putováním po stopách Karla Richarda Fischera, zakladatele muzea a bývalého starosty Jablonce. „ Chtěli bychom mu při té příležitosti u nás odhalit pamětní desku,“ dodala Milada Valečková.

Hlavní výstavy roku 2024 budou věnované ateliérovému sklu, knoflíkům z Jizerských hor, tvorbě skláře Františka Janáka a umělecké rodině Kopřivů.

V roce 2023 se muzeum dostalo do užšího výběru v soutěži Evropské muzeum roku 2024, o vítězi se bude rozhodovat v květnu. „Pro nás je velkým úspěchem už samotný postup mezi nominované,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Do celosvětového podvědomí se jablonecké muzeum loni dostalo i tím, že se podílelo na přípravě podkladů, které pomohly k zařazení ruční výroby skla na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou by také chtělo do oficiálního názvu začlenit svůj status. Od roku 2003 je státní institucí zřizovanou ministerstvem kultury. Podle ředitelky Milady Valečkové by výraz „státní“ nebo „národní“ v názvu muzea zdůraznil rozsah nabízených expozic i služeb. Změna názvu by podle ní také výrazně usnadnila spolupráci se zahraničními partnery.

S ředitelkou muzea Miladou Valečkovou a také s kurátorem sbírek Petrem Novým natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související