Arterie Patrika Illa. Muzeum skla a bižuterie představuje významného designéra a výtvarníka

Patrik Illo patří v rámci produktového designu mezi absolutní špičku, popisuje kurátor jabloneckého Muzea skla a bižuterie Petr Nový
Prosklený výstavní prostor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou zaplnila díla slovenského designéra Patrika Illa. Specializuje se na produktový design pro přední evropské výrobce užitkového skla, věnuje se i experimentálnímu designu.
Návštěvníci uvidí desítky děl, které autor spolu s kurátorem výstavy rozdělili do tří svébytných okruhů. Výběr z bohaté tvorby Patrika Illa muzeum nazvalo Arterie.
Podle odborníků se jeho díla vymykají českému i slovenskému sklářskému umění. „Patrik Illo patří mezi designéry, kteří dokážou navrhnout nápojový soubor prodejný v milionech kusů, který se prodává řadu let, který se dokonce někdy prodává i pod různými značkami. Pořád je to Patrik Illo a to ho řadí v rámci produktového designu mezi absolutní špičku,“ popsal tvorbu výtvarníka kurátor výstavy Petr Nový.
S ním a s výtvarníkem Petrem Illem si výstavu prohlédl redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Sklo v krabicích: Jablonecké muzeum vystavuje to nejlepší za poslední 3 roky
Výrobky skoro 50 firem, studií a značek mohou vidět návštěvníci Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Začalo Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec 2023.
-
Jablonecké muzeum seznamuje návštěvníky s českým obalovým sklem
V rámci Trienále 2023 představuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou i výstavu věnovanou obalovému sklu vyrobenému v České republice.
-
Věci všednodenní v nevšedním provedení. Jablonecká dvojvýstava manželů Roubíčkových
Skleněné květy hýřící barvami nebo velké stylizované ženské hlavy výrazných barev. To jsou jen některá díla manželů Roubíčkových, kteří se inspirovali ve své tvorbě okolím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.