ZUŠce v Semilech je 80 let. Od roku 1990 má stejného ředitele

Historie další školy, která se zapojila do projektu ZUŠ OPEN, Základní umělecké školy v Semilech sahá až do roku 1939. Tam se tehdy umělecké školství přestěhovalo z Tanvaldu zabraného německou armádou.

Městská hudební škola v Semilech – tak zněl v minulosti oficiální název, byla školou soukromou a začínala s osmi žáky. Dnes má semilská ZUŠka podle statistiky 850 žáků a už od roku 1990 jí vede Jiří Kurfiřt, vystudovaný klavírista, který ve škole začínal již před vojnou v roce 1978. Dodnes vyučuje hru na klavír a dodnes ho to baví.

ZUŠ Semily vyučuje ve čtyřech oborech – hudebním, výtvarném, tanečním a literárně dramatickém. Všechny obory zakládaly a vedou významné osobnosti. Třeba malíř Vladimír Komárek, který v roce 1964 obor na škole založil. Všechny čtyři obory se budou prezentovat v rámci letošního happeningu ZUŠ OPEN, ale jestli to bude v ulicích města nebo v semilském kulturním centru Golf, to bude záležet na rozmarech počasí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová