ZUŠce v Semilech je 80 let. Od roku 1990 má stejného ředitele

Historie další školy, která se zapojila do projektu ZUŠ OPEN, Základní umělecké školy v Semilech sahá až do roku 1939. Tam se tehdy umělecké školství přestěhovalo z Tanvaldu zabraného německou armádou.

Městská hudební škola v Semilech – tak zněl v minulosti oficiální název, byla školou soukromou a začínala s osmi žáky. Dnes má semilská ZUŠka podle statistiky 850 žáků a už od roku 1990 jí vede Jiří Kurfiřt, vystudovaný klavírista, který ve škole začínal již před vojnou v roce 1978. Dodnes vyučuje hru na klavír a dodnes ho to baví.

ZUŠ Semily vyučuje ve čtyřech oborech – hudebním, výtvarném, tanečním a literárně dramatickém. Všechny obory zakládaly a vedou významné osobnosti. Třeba malíř Vladimír Komárek, který v roce 1964 obor na škole založil. Všechny čtyři obory se budou prezentovat v rámci letošního happeningu ZUŠ OPEN, ale jestli to bude v ulicích města nebo v semilském kulturním centru Golf, to bude záležet na rozmarech počasí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.