ZUŠce v Semilech je 80 let. Od roku 1990 má stejného ředitele
Historie další školy, která se zapojila do projektu ZUŠ OPEN, Základní umělecké školy v Semilech sahá až do roku 1939. Tam se tehdy umělecké školství přestěhovalo z Tanvaldu zabraného německou armádou.
Městská hudební škola v Semilech – tak zněl v minulosti oficiální název, byla školou soukromou a začínala s osmi žáky. Dnes má semilská ZUŠka podle statistiky 850 žáků a už od roku 1990 jí vede Jiří Kurfiřt, vystudovaný klavírista, který ve škole začínal již před vojnou v roce 1978. Dodnes vyučuje hru na klavír a dodnes ho to baví.
ZUŠ Semily vyučuje ve čtyřech oborech – hudebním, výtvarném, tanečním a literárně dramatickém. Všechny obory zakládaly a vedou významné osobnosti. Třeba malíř Vladimír Komárek, který v roce 1964 obor na škole založil. Všechny čtyři obory se budou prezentovat v rámci letošního happeningu ZUŠ OPEN, ale jestli to bude v ulicích města nebo v semilském kulturním centru Golf, to bude záležet na rozmarech počasí.
Související
-
ZUŠ v Žandově slaví 30. „narozeniny“. Na koncertě vymění Mozarta za Michala Davida
Ve znamení oslav se ponese letošní rok na ZUŠ v Žandově na Českolipsku. Slaví totiž 30. výročí od založení a jednou z velkých letošních akcí bude happening ZUŠ Open.
-
ZUŠ v Liberci vychovává děti i rodiče. „Snažíme se je zapojit do života školy,“ říká ředitel
Na přelomu května a června se uskuteční třetí ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol ve veřejném prostoru. Zúčastní se ho i ZUŠ Liberec.
-
O životě jedné republiky: Žáci ZUŠ celého kraje se představují
Sto let naší republiky v deseti tanečních, hudebních a činoherních obrazech nastudovali žáci základních uměleckých škol z celého Libereckého kraje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.