Jak zajistit rozestupy v úzkých hradních chodbách? Na Sloupu použili techniku

Pohyb návštěvníků na skalním hradu Sloup nově řídí semafory. Tamní kastelán zavedl na úzké přístupové cestě kyvadlový provoz. Splnil tak povinnost zamezit shlukování lidí kvůli možnému šíření nového koronaviru.

Už u paty víc než třicetimetrového skalního výběžku tak nově čeká na návštěvníky první semafor. Ten, a také lankem ovládaná závora, je postupně pouští k pokladně. Pak musí vystoupat dlouhým schodištěm, které je jedinou přístupovou cestou.

Na úzkém přístupovém schodišti sloupského hradu byl problém zajistit rozestupy. Pomohly semafory

„Ta chodba, která má zhruba padesát metrů, je na některých místech až sedmdesát centimetrů úzká. Lidé se tam vždycky míjeli prso na prso. Proto jsem si vymyslel tento systém, kde v této části máme střídavý provoz na semafory a nahoře, v určité malé části, máme jednosměrný provoz,“ popsal kastelán Sloupu Ivan Volman.

Díky semaforům na obou koncích chodby se tak lidé, kteří hrad opouští, nepotkávají s těmi, kteří vchází dovnitř. Snížila se také kapacita prohlídek. Na hradě tak může být najednou jen dvacet návštěvníků.

Na hradě Sloup žili v minulosti poustevníci. Dodnes tam stojí socha nejznámějšího z nich - Samuela Görnera

Signalizační systém není automatický, semafory ovládají podle aktuální situace zaměstnanci hradu. „Dole máme kameru a kolega vidí, jestli tam čekají lidi nebo ne. A podle toho, jestli čekají lidi nahoře nebo dole, tak to reguluje,“ vysvětlil kastelán Volman.

A jak je to na Sloupu s návštěvností po rozvolnění opatření proti koronaviru? „Samozřejmě, že lidi o víkendech rádi přijdou. Dokonce i ve škaredém počasí. Ale toto období bylo vždy období školních výletů. My sice máme otevřeno celý týden, ale v ty všední dny přijde jen pátr lidiček,“ dodává Ivan Volman, který je sloupským kastelánem už od roku 1977.

autoři: jij , reČRoL
Spustit audio

Související