Zřícenina hradu Ronov na Českolipsku
Počítejte s tím, že výstup na Ronov není procházka růžovým sadem, trochu se zadýcháte, občas to klouže. Chce to mít dobré boty, s sebou něco na pití, hodně lidí si navíc bere svačinu.
Chrabrý Hynek Hlaváč z Dubé, který ve spojení s Lužičany bojoval až do své smrti v roce 1423 proti husitům. Nebo obratný politik středověku Vilém, syn Puty z Illburka, purkrabí a zástavní pán na Lokti. To jsou dva z nejvýznamnějších vlastníků středověkého hradu Ronov, který stojí na stejnojmenném vrchu nedaleko Blíževedel na Českolipsku, kam se můžete vydat během nadcházejících volných dní. Z Ronova sice zbyla jen brána, část hradeb nebo sklepy. Ale i tak se výstup na vrch Ronov, tyčící se do výšky 552 metrů, se zříceninou hradu vyplatí. Je z něj totiž nádherný výhled na Ralskou pahorkatinu, Vlhošť, Holanské rybníky, Lužické hory, České středohoří, na Máchův kraj i na Kokořínsko.
A navíc se vydáváte na chráněnou přírodní památku. Na vrchu Ronov jsou totiž přirozené suťové lesní porosty a suťová pole, vyskytuje se tam vzácná lilie zlatohlavá nebo keř skalník celokrajný a vidět můžete i střevlíka nebo užovku hladkou.
Na Ronov se dostanete například z Blíževedel nebo z rozcestí za obcí Stvolínky, kde můžete nechat auto. Ronov obchází červená turistická značka, která vede do 4 km vzdálených Blíževedel.
Související
-
Hrádecká Kristýna v novém
Od začátku letošní sezony je v rekreačním areálu Kristýna u Hrádku nad Nisou nové zázemí.
-
Romantika pod májovou oblohou? Zkuste „autokino“
V krajském městě vznikají dvě místa, kam bude možné vyrazit na filmové představení. Potřebujete k tomu ale být majitelem osobního vozu.
-
Doba koronavirová: K „běžným“ odpadkům v přírodě přibývají „nové druhy“
Odpadky po turistech bývaly v přírodě vždy. K těm známým teď v Českém ráji přibývají třeba jednorázové roušky. Náš redaktor se o tom přesvědčil v Klokočských skalách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.