Zřícená zeď hospodářského dvora na zámku v Zákupech je zajištěná

20. květen 2020 14:48

Dvůr vznikl ve druhé polovině 17. století a stát ho v dezolátním stavu převzal v roce 2003. Jde o jednu z nejohroženějších národních památek v Libereckém kraji. Část zchátralé zdi se zřítila na začátku ledna.

Čtěte také

Dělníci dokončili statické zajištění zřícené zdi dvora, práce tím ale ještě nekončí, stavět se bude provizorní stěna. Hotovo by mělo být do konce června, řekl České tiskové kanceláři kastelán zámku Petr Weiss. Podle něj díky dotaci z ministerstva kultury zahájili i předprojektovou přípravu na stabilizaci dalších dvou křídel dvora. Část zchátralé zdi se zřítila na začátku ledna. Nikomu se nic nestalo a další riziko by hrozit nemělo. „Je to staticky zajištěné, stažené táhly a zároveň jsou u zdi stojky z trámů, které to také stabilizují. Je odtěžená i spadlá suť, pískovcové kvádry, které se schovají pro budoucí obnovu. A nyní pokračuje stavba provizorní stěny," popsal průběh prací kastelán.

Čtěte také

Do několika let by se měly stabilizovat další dvě křídla dvora, kde dříve býval pivovar a chlévy. Projekt je ale teprve ve fázi předprojektové přípravy. „Nyní se rozebíhají průzkumy," uvedl Weiss. Letos zřejmě začne záchrana nejcennější části dvora, což je jižní křídlo. Památkáři na kompletní rekonstrukci bývalé konírny získali už před dvěma lety evropskou dotaci přes 95 milionů. Nyní připravují vypsání výběrového řízení na firmu, která opravu provede. Práce odhadované na 127 milionů začnou nejdřív na podzim.

Pracuje se i na zámku. Řemeslníci postupně opraví střechu a krovy na všech čtyřech křídlech, loni na podzim začali severozápadním. „Už se rýsuje nová krytina," uvedl Weiss. Paralelně se podle něj provádí restaurování lustrů, které jsou uchycené v podlaze půdy. A připravuje se i elektrifikace části zámku, kde už nejsou původní lustry. Jde hlavně o druhý prohlídkový okruh.

Čtěte také

Zámek patří k nejcennějším památkám v kraji, loni si ho prohlédlo bezmála 30 000 turistů. V Česku je to ojedinělá ukázka císařské rezidence Habsburků. Pro veřejnost se otevře v pondělí 25. května. Kvůli přetrvávajícím omezením v souvislosti s koronavirem bude moct být ve skupině maximálně 10, namísto obvyklých 25 turistů. Přístupná bude první prohlídková trasa a okruh pro děti, jenž je letos doplněný o výstavu kostýmů z vánočních televizních pohádek.

autor: reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související